5 Şevval 1439 | 19 Haziran 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Besicinin gözü bayramda

Son Güncelleme: 2 EKİM 2012 - TSİ 10:42

Son yıllarda büyük sıkıntılar yaşayan hayvancılık sektöründe umutlar Kurban Bayramı'na bağlandı. Büyükbaş hayvan üretimi sıralamasında Türkiye'de ilk sırada yer alan Erzurum, ülkenin kurbanlık hayvan ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamayı hedefliyor.

Erzurum Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, yaptığı açıklamada, Erzurum'un hayvancılığın merkezi konumunda olduğunu belirterek, kentin hem coğrafyası hem mera varlığı hem de toplam büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın çok önemsediği bir il olduğunu söyledi.

Erzurum'un çok ciddi üretim potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Erdurmuş, ''Erzurum'da yaklaşık 580 bin büyükbaş, 610 bin civarında da küçükbaş hayvan varlığımız mevcut. Dolayısıyla hem kurban döneminde hem diğer dönemlerdeki hayvan hareketlerinde hem de ticari ilişkilerde, Erzurum'un tarım ve hayvancılığı çok önemli'' dedi.

Üreticilerin batı illere kurbanlık hayvan sevkiyatına başladığını ifade eden Erdurmuş, ''Üreticilerimiz artık büyük illerdeki bağlantılarını yapıp, hayvan sevk raporuyla hayvanlarını götürmeye başladılar. Tabii ki bunun bazı kuralları var. Hayvanların sevki için mutlaka veteriner sağlık raporu almak durumundalar'' diye konuştu.

Millî Gazete