19 Recep 1440 | 26 Mart 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Devamsız öğrencilere takip

Son Güncelleme: 5 NİSAN 2018 - TSİ 10:34

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin artan devamsızlık oranlarına karşı harekete geçti. Liselerde yüzde 40’a varan 20 gün ve üzerindeki okula devam problemine karşı MEB, verileri analiz ederek illere talimat gönderdi.

Okullardaki devamsızlık problemi için tedbir alınmasını isteyen bakanlık, okulların ders başarıları, özürlü, özürsüz devamsızlık durumlarına ilişkin verileri sınıf düzeyine göre, il, ilçe ve okul bazında değerlendirerek il müdürlüklerine gönderdi.

Başta meslek liseleri Bakanlığın verilerine göre, ilkokullarda 20 gün ve üzeri devamsız öğrenci oranı yüzde 6, ortaokulda yüzde 10 iken bu oranlar liseye geçildiğinde katlanıyor. Devamsızlık oranlarında bakıldığında, Anadolu imam hatip liselerinde 20 gün ve üzeri devamsız öğrenci oranı yüzde 32, mesleki ve teknik ortaöğretimde de bu oranın yüzde 40’a ulaşması dikkat çekiyor.

Devamsızlık oranlarının azaltılması sorununa karşı MEB’in eylem planında ilk sırada, “acil” müdahale edilebilmesi için öğrenci devamsızlıklarının aynı gün elektronik sisteme işlenerek veliye bildiriminin sağlanması bulunuyor.

Okula devamsızlığı alışkanlık haline getirmiş öğrencilere ulaşılarak rehberlik servislerine yönlendirilmesi, devamsızlığa neden olan problemlerin belirlenmesi, öğrecinin kurslara yönlendirilmesi, velilerin bilinçlendirilmesi ve uzman desteğinin sağlanması planlanıyor.

Bakanlık “ekonomik sebeplerden dolayı çalışmak zorunda kalan devamsız öğrencilere” ise okul aile birlikleri ve yerel yönetimlerle birlikte maddi destek imkanı oluşturulmasını öngörüyor. Ayrıca öğrencilerin devamsızlık yaparak yöneldikleri internet kafe, oyun salonu gibi yerlere okul süresince öğrencilerin erişiminin engellenmesine ilişkin olarak emniyet müdürlükleri ile işbirliği yapılması isteniyor. Ayrıca devamsız öğrencilerin velileri ile iletişim kurularak ev ziyaretleri yapılması da planlanıyor.

Milliyet