16 Muharrem 1441 | 15 Eylül 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Pakistan Muson'da 371 kişi kaybetti

Son Güncelleme: 28 EYLÜL 2012 - TSİ 17:55

Pakistan'da son Muson yağmurları yüzünden 371 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi evsiz kaldı. Pakistan Ulusal Afet Kurumu (PUAK), tarafından bugün yapılan açıklamada, Pakistan'da etkili olan Muson yağmurlarının 371 kişinin ölümüne ve binlerce kişinin de zarar görmesine neden olduğu belirtildi. 
Pakistan'da son iki yıl içinde meydana gelen sel felaketleri yüzünden 2 binin üzerinde insan hayatını kaybetti, 20 milyona yakın insan zarar gördü.
Pakistan'da Muson yağmurlarının ardından gelen sel, ülkenin birçok kesiminde etkili oldu. En çok can kaybının yaşandığı Sind bölgesinde 28 bin kişi evini terk etmek zorunda kaldı.
Pencap eyaletinde ise aşırı yağıştan çöken evlerde 60 kişi öldü. Selden etkilenenlere yardım ulaştırılmasına ordu helikopterlerle destek veriyor.
Selin vurduğu bölgeyi ziyaret eden Başbakan Raja Pervez Eşref, seli engellemek için kanal ve setler inşa edeceklerini söyledi.
Bu arada Pakistan, sınır güvenliğinde ciddi sorunlar yaşamaya devam ediyor. ABD ile İHA saldırıları başta olmak üzere birçok konuda sorun yaşayan Pakistan son beş yıl içinde 3 bin kişi hayatını kaybetti. Pakistan, ABD'den saldırılara son vermesini talep ederken, Pakistan Savunma Bakanı Navid Kamar, insansız hava aracı saldırılarının ülkenin ulusal bütünlüğüne yönelik bir tehdit olduğunu söylüyor.
İHA saldırılarında öldürülen kişilerin çoğunun saldırıda yıkılan evlerde enkaz altında kalanları kurtarmaya çalışanların kişiler olduğu belirtiliyor. Ayrıca İHA saldırılarında iki yüze yakın çocuğun hayatını kaybettiği belirtiliyor.
Savunma Bakanı Navid Kamar "Bizim topraklarımıza bu saldırıları yapmak yerine teknolojilerini paylaşmalarını teklif ettik. Ya da istihbarat paylaşımı yapılmasını. Ancak kaosu daha da büyütmekten başka bir şey yapmıyorlar" diyor