17 Zilhicce 1440 | 18 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Akaryakıtta tavan fiyat

Son Güncelleme: 5 AĞUSTOS 2013 - TSİ 11:31

Benzin fiyatlarını yüksek bulan EPDK, şirketlerden fiyatları indirmesini isteyecek. Aksi takdirde Kurul, tavan fiyat uygulamasını gündemine alacak.

Petrol Piyasası Kanunu'na göre akaryakıt fiyatı için Türkiye'ye en yakın piyasa olan Akdeniz çanağındaki İtalya'daki Cenevre Borsası'ndaki fiyatları ve başta dolar kuru olmak üzere uluslararası gelişmeleri yakın takibe alan Kurul, Türkiye'deki benzin ve motorin fiyatlarını incelemeye aldı.

Sektöre yönelik incelemesini tamamlayan EPDK, akaryakıt fiyatlarının kanunun emrettiği en yakın erişilebilir piyasanın (Akdeniz) üzerinde olduğunu tespit etti. Kurul, akaryakıt ve LPG şirketlerine birer yazı göndererek fiyatların Akdeniz fiyatları ile uyumlu hale getirilmesini talep edecek. Akaryakıt şirketlerin bu talebe uygun davranmamaları halinde Üst Kurul'un tavan fiyat uygulamasını gündeme alacağı öğrenildi.

Türkiye benzin fiyatı 2 Euro'ya yaklaşırken Avrupa Birliği'ne üye 27 ülkede benzinin ortalama fiyatı 1.483 Euro seviyesinde. Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının yarıdan fazlasını vergiler oluşturuyor. İstasyonda 4.94 liraya satılan bir litre benzin bedelinin 2.93 lirası vergiye (ÖTV+KDV) gidiyor. Rafineri şirketi 1.57 lira ve dağıtım şirketi de 0.44 lira pay alıyor. Öte yandan, sektör temsilcilerine göre pahalı akaryakıtın en önemli nedeni yüksek vergiler.

Dünya Bülteni