21 Safer 1441 | 20 Ekim 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Gıda ambalajlarında gramaj düşürme uygulaması

Son Güncelleme: 22 ŞUBAT 2019 - TSİ 10:03

2018 yılının ikinci yarısında atıştırmalık ürünlerde gözlemlenen gramaj düşürme, örtülü zam yapma uygulaması süt ürünlerinde farklı gerekçelerle de olsa iyice kendini göstermeye başladı. Pazarda ‘daha ucuz’ algısı oluşturmaya çalışan bazı şirketler ambalaj ürünlerini 5’er 10’ar gram düşürüp pazara sürüyor.

Bazen fiyatı aynı bırakıp örtülü zam yapan şirketler bazen de eksik gramajla rakiplerinden daha ucuz oldukları algısıyla pazarda hakimiyet kurmaya çalışıyor.

TÜKETİCİ NE YAPMALI?

- Ambalajların boyutları yanıltmasın. Bazı ambalajların boyu yükseltilirken eni daraltılıyor bu sayede hacim çokmuş gibi bir izlenim oluşturuluyor. Piyasada çok sık ambalaj değiştiren şirketler var. Bu yüzden aynı rafta aynı şirketin farklı gramajdaki ürünlerini bile bulmak işten değil. Fiyat kıyaslaması yaparken ucuz olanın daha az olabileceği gerçeği göz ardı edilmemeli.

- Gramajıyla oynan sadece süt ürünleri değil. Kuruyemişten krakere, çikolatadan sıvı yağa kadar her türlü üründe benzer taktikler izlendiği bilinen bir gerçek. Bir hafta önce aldığınız bir ürünün bir hafta sonra aynı fiyattan satılması yanıltmasın. Gramaj kontrolü yapmaya dikkat edin. Bir süre önce kurlar çok yükseldiğinde bazı çikolatacılar ürünlerinde gramaj azaltarak gizli zam yapmıştı.

Etiketlerde fiyatların yanı sıra gramajların da aynı görünürlükte yer alması sağlanabilir. Ama hepsinden önemlisi kamunun bu tür oyunların önüne geçip tüketicinin aldatılmasını engellemek için ürünlere gramaj standardı getirmesi düşünülebilir.

Hürriyet