22 Muharrem 1441 | 21 Eylül 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Bisiklet yoluyla elektrik enerjisi

Son Güncelleme: 19 KASIM 2014 - TSİ 15:15

Hollanda, artan elektrik ihtiyacını karşılamak için bisiklet yoluna entegre ettiği güneş panelleri ile elektrik üretmeye başladı.

Dünyada ilk defa kullanılan ve maliyet yüksekliği nedeniyle pahalı bir yatırım olan SolaRoad Projesi, ülke genelindeki bisiklet yollarında uygulanırsa Hollanda'nın yıllık elektrik tüketimi olan 110 bin GWh'nin yüzde 25'i buradan karşılanacak. Yıllık yüzde 3 artan elektrik ihtiyacını karşılamak için sürdürülebilir kaynaklardan elektrik üreten Hollanda, bu sistemle ilk etapta trafik ve sokak lambalarının aydınlatılmasını sağlıyor

Araştırma Enstitüsü yetkilileri, Hollanda'nın 140 bin kilometre civarında yol ve yaklaşık 500 kilometrekare güneş paneli yerleştirilebilecek çatılarının bulunduğunu, yolların güneş enerjisi üretiminde daha etkin kullanılabileceğini bildirdi.

Yol altyapısına güneş hücrelerinin yerleştirilmesinin, gelecekte güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesi için farklı bir metot olabileceği, güneş enerjisi pazarına yeni bir ivme kazandıracağı ifade edildi.

Proje kapsamında bisiklet yollarının bazı kısımlarının güneş panelleri ve koruyucu özel bir kapla kaplandığı, panellerin kırılmayan bir yapıda olduğu kaydedildi.

Dünya