22 Zilhicce 1440 | 23 Ağustos 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Lise tercihlerinde son gün

Son Güncelleme: 13 TEMMUZ 2018 - TSİ 10:01

Lise tercihleri bugün bitiyor. Sonuçlar 30 Temmuz’da açıklanacak. Tercih yapanların yüzde 10’u sınavla öğrenci alan okulları kazanırken, 1 milyon öğrenci ikamete göre yerleşecek.

Tercihlerine yerleşemeyenler açık liseye gidecek. Bu öğrenciler ile istediği okulu kazanamayanlara, 6 Ağustos’ta başlayacak nakil döneminde ikinci bir imkan tanınacak.

Yaklaşık 1.2 milyon öğrencinin tercihlerine göre yerleştirme sonuçları 30 Temmuz’da açıklanacak. Sınavla öğrenci alan okulların kontenjanı 126 bin 240 olarak belirlenmişti. Sınava başvuran öğrenci sayısı 996 bin civarında. Yani öğrencilerin ancak yüzde 13’ü bu liselere yerleşecek.

Sınavla öğrenci alan okullara yerleşemeyen yüzde 90 oranında 8'inci sınıf öğrencisi, adrese dayalı sisteme göre yerleşecek.

Merkezi yerleştirme, sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına, tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak.

Yerel yerleştirme ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokulları, tercih öncelikleri, okul başarı puanları, devamlılık ve yaş kriterleri göz önünde tutularak gerçekleştirilecek.

Nakil süreci

Hiçbir tercihine yerleşemeyen, kazandığı okulu değiştirmek isteyenler için nakillerde yeni tercih hakkı tanınacak.

Yerleştirmeye esas nakil tercihleri, 6 Ağustos’ta başlayacak, 4 dönem hâlinde olacak. Nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 13 Ağustos, 19 Ağustos, 3 Eylül ve 8 Eylül tarihlerinde ilan edilecek.

Milliyet