17 Zilhicce 1440 | 18 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Nihayet Moro'da silahlar sustu!

Son Güncelleme: 16 ŞUBAT 2012 - TSİ 15:56

Moro Müslümanları, Filipinler yönetimi ile barışın sağlanması noktasında anlaşmaya vardı. Heyetler arasındaki görüşmeler gelecek ay devam edecek. Moro İslamî Kurtuluş Cephesi ile Filipinler hükümeti arasındaki barış görüşmeleri devam ediyor.
Malezya’nın Kuala Lumpur kentinde bir araya gelen temsilciler bölgedeki çatışmanın sonlandırılması başta olmak üzere yer altı zenginlikleri ve diğer meseleleri masaya yatırdı.
Üç gün süren barış görüşmelerinde her iki taraf bölgede devam eden şiddetin sonlandırılması için anlaşmaya vardı. Anlaşma neticesinde MILF direnişçileri saldırılarını, Filipin ordusu ise operasyonlarını durduracak.
Görüşmeler Çarşamba günü son bulurken; yetkililer her iki tarafın, tartışlan konulara çözüm bulunmasından dolayı memnun kaldığını açıkladı.
Görüşmelere Filipinler yönetimi heyeti adına katılan Marvic Leonen ve MILF heyeti adına katılan Muhakder İkbal gelecek ay Malezya’da yeniden bir araya geleceklerini açıkladı. Görüşmelerde güç ve zenginlik paylaşımı ile toprak gibi, "sorunların merkezinde" yer alan konular ele alınacak.
DÜNYA BÜLTENİ