24 Cemaziyelahir 1441 | 18 Şubat 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Hindistan Asya'da öne çıkıyor

Son Güncelleme: 19 EYLÜL 2017 - TSİ 10:35

Genç nüfusa sahip Hindistan, Asya’nın süper gücü konumundaki Çin’in elinden ünvanını almak üzere yola koyuldu. Rapora göre ‘Asya Kaplanı’ Hindistan’ın gelişen nüfusu yıldızı parlayan ülkeyi Asya’nın yeni büyüme motoru haline getirecek.

2027 yılında Asya kıtasında yaşı 65 ve üstü olan kişi sayısı 365 milyondan yarım milyarı aşacak. Önümüzdeki 20 yıl içinde hâlihazırda 885 milyon çalışan sayısı 1.08 milyara çıkacak olan Hindistan, Asya’nın parlayan yıldızı olacak. Hindistan nüfusunun üçte biri, çalışma yaşı 15-64 arasında, en üst noktaya gelindiğinde ise çalışan nüfusunun henüz zirveye ulaşmadığı söyleniyor.

Asya’da sadece Hindistan ekonomisi yükselmeye hazır değil. Görece genç nüfusa sahip ve benzer nüfus artış oranlarına sahip olan Endonezya ve Filipinler’de Hindistan modeline yakın bir büyümenin olabileceğini belirtiyor. Raporda Çin, Hong Kong, Tayvan, Kore, Singapur, Tayland ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin yaşlanma nedeniyle büyümedeki en büyük zorluklarla yüzleşecek ülkeler olacağının altı çiziliyor.

Japonya tecrübesi, nüfusun yaşlanmasının da kendi içinde farklı fırsatlar barındırdığını gösteriyor. Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya’da hemşirelik, yaşlılar için tüketici ürünleri, yaşa uygun konut ve sosyal altyapı, varlık yönetimi ve sigorta gibi sektörlerde artan talep gözlerden kaçmıyor.

Dünya