23 Safer 1441 | 22 Ekim 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İŞKUR, 1 milyon işsizi bir işe yerleştirme hedefinde

Son Güncelleme: 5 ŞUBAT 2013 - TSİ 11:15

İŞKUR'un 2.3 milyon kayıtlı işsize ulaştığını belirten Genel Müdür Nusret Yazıcı, 2013'te 1 milyon işe yerleştirmehedeflediklerini söyledi.
İşverenlerin istihdamda karşılaştığı en önemli sorunun eğitimli işgücü olduğu ancak ücret düşüklüğü ve çalışma ortamının kötülüğünün de işyerlerinde en ağırlıklı nedenler arasında olduğu belirlendi. 
İŞKUR tarafından yapılan araştırmada, işyerleri açık işleri dolduramama nedeni olarak yüzde 54 oranında mesleksizlik nedeniyle eleman bulamamayı söylediler. Ancak, işverenlerin yüzde 27’si önerdikleri ücretin az bulunduğunu, yüzde 26’sı da çalışma ortamının beğenilmediğini belirtti.
İş dünyası ile daha yoğun ilişki
DÜNYA’nın sorularını yanıtlayan İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, işverenin çalışma ortamı ve ücretler konusundaki sorunun bilincinde olduğunu, araştırmanın bu göstergeyi sunduğunu kaydetti.
İşverenler de sorunun farkında
Nusret Yazıcı, beceri ve nitelik sorununun bilindiğini, ücret ve çalışma hayatı koşullarına yönelik sorunun da ilk kez işverenler tarafından farkına varıldığı gözlemini yaptıklarını kaydetti. Yazıcı şu yorumu yaptı: “Bu sorulara verilen yanıtlar, işverenin de sorunun farkında olduğu anlamına geliyor. Yüzde 27 oranında önerdiği ücretin iş arayanlar tarafından yetersiz görüldüğünün, yüzde 26’lık payın da çalışma şart ve koşulların işverenler tarafından makul düzeyde sağlanmadığının farkında. Bu işverenlerin de şapkasını önüne alıp düşünmesi gereken bir konu olacak. Bu iki madde geniş hinterlandı olan sorunlar. Ülkenin rekabet gücüyle de ilgili. 
Emek yoğun sektörler ağırlıkta hala. Burada ödenen ücretin artırılması rekabet gücünü azaltacaktır, etraflı bir tartışma yapılması gerekir.”
Dünya