3 Cemaziyelahir 1441 | 28 Ocak 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Muhammed Ali'nin hicri doğum günü...

Son Güncelleme: 10 OCAK 2019 - TSİ 14:17

ABD'nin Kentucky eyaletinin Louisville şehrinde tarihler 30 Zilhicce'yi gösterdiğinde (30 Zilhicce 1360 - 17 Ocak 1942) hayata gözlerini açan dünya ağır sıklet boks şampiyonu Muhammed Ali, 3 Haziran 2016 Cuma günü 77 (miladi 74) yaşında Hakk’ın rahmetine kavuştu. 

Dünya şampiyonu olduğu 1964'te İslam dinine giren Muhammed Ali, hayatının sonuna kadar her platformda İslam'ı tebliğ etmeye çalıştı.

Hayatı boyunca birçok önemli maça çıkan, spor yaşantısının yanı sıra İslam'ı her platformda tebliğ etmesiyle tanınan Muhammed Ali, ABD'de ve yeryüzünde ayrımcılığa tabi tutulanlara desteğiyle de tanınıyor.

ABD'deki Müslüman toplumun temsilcilerinden İmam Zaid Shakir’in 9 Haziran 2016 Perşembe günü kıldırdığı cenaze namazına Türkiye dahil dünyanın birçok yerinden yaklaşık 18 bin kişi katıldı. 

Muhammed Ali, 10 Haziran Cuma günü, doğduğu Kentucky eyaletinin Louisville şehrindeki Cave Hill mezarlığına vasiyeti gereği babasının yanına defnedildi. 

Ünlü boksör, dünya şampiyonu olduktan sonra İslam dinini seçerek "kölelik adım" dediği Cassius Marcellus ismini değiştirerek Muhammed Ali adını aldı. 1964 yılında Malcolm X'ten etkilenerek Müslüman olan Muhammed Ali'nin, "Allah’tan zenginlik istedim, bana İslam'ı verdi" sözleri hafızalara kazındı. 

Muhammed Ali 1976 yılının Ekim ayında Türkiye'ye de geldi. Türkiye'de 24 saat kalan Muhammed Ali Sultanahmet Camii'nde Cuma namazı kıldı, Ayasofya Camii önünde insanlara hitap etti, Topkapı Sarayı'nı gezdi. Samimi bir Müslüman olan Muhammed Ali daha sonra Hac farizasını da yerine getirdi.

Keskin zekâlı, tam bağımsız, sıradışı, özgüveni yüksek, kendinden emin, cesaretli, kişilikli, özgün, özgür, azimli, iradeli, sevgi dolu, iyi kalpli, huzurlu, zarif, naif, samimi bir Müslüman olan Muhammed Ali olaylar karşısında aldığı tavırla ve sarf ettiği sözlerle milyonlarca insanı etkiledi.