19 Rebi'ül-evvel 1441 | 16 Kasım 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Susuz kalmak hastalıklara davetiye

Son Güncelleme: 4 KASIM 2019 - TSİ 09:48

Dr. Murat Topbaş, az miktardaki su kayıplarının bile ciddi sağlık sorunlarına yol açtığına dikkat çekerek, “Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında içilen su, insanı hastalıklardan korur” dedi.

Su, vücut fonksiyonlarının çalışmasında, metabolizmanın dengesinin sağlanmasında ve vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonunun gerçekleşmesinde son derece önemli rol oynamaktadır. Özellikle sıcak ortamlarda çalışanlarda, bebek ve çocuklarda, hamilelerde, yaşlılarda, ishalli hastalıklarda, diyabet, hipertansiyon, KOAH gibi kronik hastalığı olanlarda vücuttaki suyun miktarı çok önemli olup; çok az miktardaki su kayıpları bile ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Besin almadan haftalarca yaşayabiliriz ancak susuz birkaç gün yaşarız. Bu nedenle kadınların günde en az 2-2,5; erkeklerin ise 2,5-3 litre sağlıklı ve güvenilir su içmesi lazım.

Yapılan çalışmalar uygun miktarlarda günlük su tüketiminin soğuk algınlığı, kabızlık, idrar yolu enfeksiyonlarını önlediğini, cilt sağlığının korunmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Su, organizmanın toksinlerden yani zehirli atık maddelerden arındırılmasını sağlıyor. Kilo kontrolü programlarında da zayıflamaya yardımcı oluyor. Su, ne yazık ki sadece yaz aylarında gündeme geliyor. Yaz bitti diyerek suyu ihmal etmememiz gerekiyor.”

Hürriyet