19 Rebi'ül-evvel 1441 | 16 Kasım 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Kurbanı incitenlere ceza verilecek

Son Güncelleme: 11 EKİM 2013 - TSİ 10:41

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurbanlıklara nasıl davranılması gerektiğine ilişkin bildiri yayımladı.

Kurallara uymayanlar, hayvanlara kasıtlı olarak kötü davrananlar, kurban parasının 4 katına kadar para cezası ödeyecek. Kurbanı incitene, kesim yaparken hijyene ve çevre kurallarına uymayana da ağır cezalar verilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hazırladığı kurban rehberinde yer alan cezalar şu şekilde sıralandı: Hayvanı korkutarak, acı verecek şekilde kesim yapana 876 lira ceza var. Çevreyi kirletene, sağlık şartlarına uymayana verilecek ceza ise 2 bin 195 lira. Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasak olup, buna aykırı davrananlara 437 lira ceza uygulanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı bildiride Kurban Bayramı öncesi kurbanlık hayvanlarını alan kişilerin, hayvanlara kötü davrandığını gören vatandaşların Zabıta Müdürlükleri'ne ihbarda bulunmasını belirtti. Zabıta Müdürlükleri kurbanlarına kötü muamele yapanlara belirtilen cezaları kesecekler.

Sabah