15 Ramazan 1440 | 20 Mayıs 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Hava trafiğindeki artış pilot ihtiyacını artırıyor

Son Güncelleme: 10 EKİM 2018 - TSİ 10:33

2018-2037 arasında hava trafiğinin yılda yüzde 4.4 oranında büyüyeceği ve 37 bin 400 yeni uçağın gökyüzüne çıkacağı tahmin ediliyor. Havayolu şirketlerinin projeksiyonuna göre önümüzdeki 20 yıl içinde 5.8 trilyon dolar değerinde yolcu ve özel kargo uçağı için şimdiden pilot ihtiyacının ne kadar hızlı artacağı da ortaya çıkıyor.

Yapılan bir araştırmada da, gelecek 20 yılda 790 bin pilota ihtiyaç olduğuna dikkat çekiliyor. Bu sayının 635 bini havayollarında, 96 bini özel uçaklarda ve 59 bini de helikopterlerde görev alacak. Dünyada yetişmiş pilot ihtiyacı sistemi tehlikeye sokacak kadar artıyor. Bugün de dahil farklı uluslardan pilotlar dünyayı dolaşıyor. Çok sık havayolu değiştiriyorlar. Bir havayolu şirketi kapandığında pilotlar aynı gün iş buluyorlar ve başka bir coğrafyaya göç ediyorlar. Pilotluk mesleğinin merkez üssü neredeyse kalmadı.

Yoğun eğitim programı

Yurtdışına giden Türk pilot sayısında da ciddi artış var. Dünyanın dört bir yanında farklı havayollarında Türk pilotlara rastlamak mümkün.

En çok yabancı pilot alan Uzakdoğu, Körfezdeki ülkeler artık kendi pilotlarını yetiştirmeye yöneliyor. Özel eğitim programlarıyla sıfır saatteki adaylar, eğitimlerini görev yapacakları yolcu uçağının tipine göre alıyor. Uçuş eğitimi bittiğinde Ticari Pilot Lisansları’nın yanı sıra görev yapacakları uçağın tip eğitimlerini alarak eğitim tamamlandığının ertesi günü havayolunda görev yapacak hale geliyorlar.

Havayolu şirketleri, kariyer programları oluşturarak gelecekte ihtiyaç duyacakları pilotları yetiştirip, kadro açıklarını kapatmayı amaçlıyor. Mecburi hizmet veya belirli miktarı maaştan kesilmesi karşılığında gençlere pilot olma kariyeri sunuluyor.

Hürriyet / Uğur Cebeci

Etiketler: pilot ihtiyacı