7 Ramazan 1439 | 22 Mayıs 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

'Kırım Tatarlarına eziyet ediliyor'

Son Güncelleme: 27 HAZİRAN 2014 - TSİ 10:58

Kırım Tatarlarının lideri, Ukrayna Meclisi Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’da yapılan insan hakları ihlalleri ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi.

Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) yaz oturumuna katılan Kırımoğlu, sorularını cevapladı. Kırımoğlu, Kırım’da yaşanan insan hakları ihlalleriyle birçok uluslararası kuruluşun ilgilendiğini ve konuyla ilgili birçok raporun yazıldığını söyledi. AGİT ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiserlerinin de konuya ilişkin raporlar hazırlandığının altını çizen Kırımoğlu, “Kırım’da yapılan insan hakları ihlallerini AİHM’e taşıyacağız” ifadesini kullanarak dava sürecinin uzun süreceğini, zira sayısız ihlalin olduğunu dile getirdi.

“Rus pasaportu”

Kırımoğlu, 16 Mart referandumunun ardından, Kırım Tatarlarının birçok eziyet çektiğini ve temel hak ve özgürlüklerinin ellerinden alınmaya çalışıldığını anlatarak şunları söyledi: “Kırım Tatarları şu an büyük baskı altında. Rus pasaportu almaya mecbur bırakılıyorlar. Buna direnme şansınız yok, zira Rus pasaportu almadan iş bulmanız neredeyse imkansız ve kendi ülkenizde yabancı muamelesi görüyorsunuz. Rus pasaportu almadığınız takdirde, yabancı bir ülkenin vatandaşı gibi 3 ay içinde giriş çıkış yapmanız gerekiyor. Rus istihbaratı da bu konuda çok çalışıyor.”

Kırım’da inanç özgürlüğünün de tehdit altında olduğunu söyleyen Kırımoğlu, cami ve medreselere zaman zaman baskınlar düzenlendiğini dile getirdi.

Millî Gazete