12 Cemaziyelevvel 1440 | 19 Ocak 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Arakanlı Müslüman göçmenlere zulüm

Son Güncelleme: 12 MAYIS 2015 - TSİ 17:35

Uluslararası Göç Örgütü, Bangladeş ve Myanmar'ın Arakan bölgesinden binlerce göçmenin Tayland açıklarında denizde bekletildiğini bildirdi. Örgütün sözcüsü, Tayland'ın Arakan (Rohingya) Müslümanlarına yönelik önlemleri nedeniyle, insan kaçakçılarının göçmenleri kıyıya çıkarmak istemediklerini söyledi.

Bu nedenle yaklaşık 8 bin göçmen Tayland açıklarındaki teknelerde mahsur kaldı. Malezya polisi de ülkenin kuzeybatısındaki Langkawi Adası'na binden fazla kaçak göçmen geldiğini bildirdi. Teknelerle önceki gece Langkawi'ye çıkan Bangladeş ve Arakanlı Müslüman göçmenler tutuklandı. Üç gündür aç olan göçmenlerin çok halsiz olduğu bildirildi. Langkawi polis yetkililerinden Cemil Ahmed, teknelerden birinin ada açıklarındaki sığ sularda karaya oturduğunu, diğer ikisinin de başka bir noktadan adaya ulaştığını söyledi.

Polis yetkilisi, adaya binden fazla mültecinin gelmesi hakkında da "şimdiye kadar ilk kez tek bir gecede Langkawi'ye bu kadar çok sayıda kaçak göçmen geldi. Daha önceki en büyük rakam 400 civarındaydı" dedi. Kaçak göçmen sayısında görülen artış, Tayland'ın insan kaçakçılarına karşı başlattığı operasyonu izliyor. Burma ve Bangladeş'ten Malezya'ya kaçan göçmenler, genelde Tayland üzerinden seyahat ediyor. Özellikle de Budistlerin çoğunlukta olduğu Burma'da gördükleri baskıdan kaçan Arakan Müslümanları, ekonomik refaha kavuşmak için Malezya'ya gitmeye çalışıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre, bu yıl şubat sonu itibariyle Malezya'ya 152 binden fazla sığınmacı başvurdu. Bunlardan yaklaşık 141 bini Burma'nın Arakan ve komşu Chin eyaletinden kaçan göçmenlerden oluşuyor.

Sabah