5 Şaban 1439 | 21 Nisan 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Camilere engelliler için şarj ünitesi

Son Güncelleme: 14 NİSAN 2017 - TSİ 18:04

Diyanet İşleri Başkanlığı, akülü araçları ile camiye gidip gelirken şarj sıkıntısı yaşayan engelli vatandaşlar için camilere şarj ünitesi kuruyor. Dini bilgilere ulaşımın da sağlanacağı ünite, ilk olarak 8 pilot ilde uygulanacak.

Engelli vatandaşların ibadetlerini rahat bir şekilde yapmaları, ulaşımlarındaki sıkıntıların giderilmesi ve kolaylık sağlanması için camilerde akülü araçlarını şarj edebileceği uygulama Mayıs ayında başlayacak. Uygulama ilk olarak pilot olarak seçilen 8 ilde gerçekleştirilecek.

Engelli vatandaş aracını şarj ederken aynı zamanda Kur’an-ı Kerim, tefsir, hadis, fıkıh, ilmihal bilgilerine erişebilecek. Şarj ünitesi işitme ve görme engelliler için de oldukça zengin bir içeriğe sahip olacak. Bu sadece yetişkinler için yapılan bir çalışma olmayıp, engelli çocuklar için de masallar ve hikayeler uygun bir formda yer alacak.

Uygulamanın 8 pilot ilde Mayıs ayında başlayacağını kaydeden Han, “Bizim alt yapı çalışmalarımızın tamamı hazır. Mayıs ayında bu çalışmayı uygulamaya koyacağız. Özellikle İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Bursa, Konya, Gaziantep gibi illerde en merkezi camileri tercih ettik. İstanbul’da Sultan Ahmet Camii, Fatih Camii, Ankara’da ise Ahmet Hamdi Akseki Camii, Hacıbayram Veli Camii’nde olacak. Aldığımız geri bildirimler neticesinde bu çalışmaları daha ileri aşamalara götüreceğiz” diye konuştu.

Milli Gazete