17 Ramazan 1440 | 22 Mayıs 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminde öne çıkanlar...

Son Güncelleme: 30 KASIM 2018 - TSİ 11:03

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Petrol fiyatları yılın en düşük seviyesini gördü...

Uzmanların yıl sonuna doğru varil başına 80 dolarlık beklentilerine rağmen, yükseliş trendindeki petrol fiyatları, Kasım ayında %20 gerileyerek 60 dolara yani 2018 yılının en düşük seviyesine geriledi. Bu gerilemeye rağmen en çok petrol üreten ülkeler olan Suudi Arabistan ve Rusya’nın kısa vadede üretimi düşürmek gibi bir niyetleri görülmüyor.

ABD'nin petrol arzı, talepten daha hızlı büyüyor ve 2015'te yaşanan duruma benzer bir durumla karşılaşmamak için Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı OPEC 6 Aralık’taki toplantısında 2019 yılı için üretimde düşüş anlaşmasının sinyallerini vermişti.

Suudi Arabistan’da genetik hastalıklarla mücadele hız kazandı...

Suudi Ulusal İnsan Genomu Laboratuvarı, genetik kod çalışmasında tıbbi veri tabanı oluşturmak için 100.000 örneği incelemeye aldı. Çok sayıda genetik hastalığı teşhis etmek için kurulan laboratuvar, genetik hastalıklar için harcanan tedavi maliyetini yılda 6.4 milyar riyalden (1,7 milyar $) 3.84 milyar riyale (1 milyar dolar) düşürmeyi hedefliyor.

BAE`de bir günde, bir aylık yağış görüldü...

BAE Ulusal Meteoroloji Merkezi, geçtiğimiz Pazar günü birçok alanda sele, Pazartesi günü okulların tatil edilmesine neden olan yağmur miktarının, Kasım ayı tamamı aylık ortalama yağış ortalamasını geçtiğini duyurdu.

BAE nüfusu 9 milyonu aştı...

BAE nüfusu, Federal Rekabet ve İstatistik Kurumu'na (FCSA) göre, yüzde 2'lik bir büyüme ile 31 Aralık 2017'de 9 milyon 304 bin olarak gerçekleşti. BAE, bölgedeki ulusal idari veri metodolojisine dayanarak nüfus sayımı yapan ülkelerden birisi.

Kuveyt Çin’le birlikte “İpek Şehri” kuracak...

Kuveyt, yeni bir ekonomik cazibe merkezi oluşturabilmek amacıyla, Çin ile birlikte beş adadan oluşan İpek Şehri adında bir yaşam alanı için çalışmalara başladı. Proje, ekonominin çeşitlendirilmesi çabaları kapsamında, 1000 metrelik bir gökdelen, bir vahşi yaşam alanı, yeni bir havalimanı, gümrüksüz alışveriş bölgesi ve medya ve konferans tesislerini içeriyor.

BAE uzun dönemli vizeyi onayladı...

BAE Bakanlar Kurulu, yatırımcılar ve uzmanlar için 10 yıllık ikamet vizesi ve olağanüstü öğrenciler için beş yıllık vize içeren, yakın tarihte duyurulan uzun vadeli vize sistemini onayladı. Bakanlar Kurulu kararı, yatırımcılar, girişimciler, uzman yetenekler, araştırmacılar (eşleri ve çocukları dahil) için vizeleri kolaylaştıracak ve yatırımcılar, girişimciler ve profesyonel yetenekler için iş dünyasının büyümesi için cesaret verici bir ortam sağlamayı amaçlıyor.

AKRA için derleyen: Sedat Yüksel