6 Şevval 1439 | 20 Haziran 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

TEOG tercihleri başladı

Son Güncelleme: 14 TEMMUZ 2017 - TSİ 10:32

Temel eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında Anadolu, fen, sosyal bilimler, mesleki ve teknik, Anadolu imam hatip, çok programlı Anadolu liselerine yerleştirme işlemleri için tercihler bugün başladı.

24 Temmuz’da saat 17.00’ye kadar devam edecek tercihler, e-okul.meb.gov.tr internet adresi üzerinden veya herhangi bir ortaokulun müdürlüğünden yapılabilecek.

Devlet liselerine tercihler, MEB’in yayınladığı 2017 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu’na göre yapılacak. Buna göre tercih başvurusu için öğrencilerde 8. sınıfı başarıyla tamamlamış veya açık öğretim ortaokulundan mezun durumda olmaları, başvuru yapılacak okulun kayıt kabul şartlarını taşımaları ve Yerleştirmeye Esas Puan’a (YEP) sahip olmaları şartı aranıyor.

Kaç tercih hakkı var?

Öğrencilerin 25 tercih hakkı var. Tercih listesi yapılırken okulların tercih kodları, öğrencinin yüzdelik dilimi, okulların kontenjan tablolarında ifade edilen yüzdelik dilimi, yerleştirmeye esas puanı dikkate alınmalı.

Yerleştirme sonuçları ne zaman ilan edilecek?

Sonuçlar ve boş kalan kontenjanlar 11 Ağustos’ta www.meb.gov.tr ve e-okul.meb.gov.tr’den ilan edilecek. Ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Nakiller nasıl olacak?

Yerleştiği okulu değiştirmek isteyenler nakil döneminde tercih yapabilecek. Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için başvurular, 14-18 Ağustos, 21-25 Ağustos ve 28 Ağustos-6 Eylül’de olmak üzere 3 kez yapılacak. Her nakilde üç okul tercih edilecek ve tercihte okulda boş kontenjan şartı aranmayacak.
İl/ilçe nakil komisyonlarına hangi öğrenciler, tercih başvurusunda bulunabilecek?
Sadece açık öğretim kurumlarına yerleştirilen öğrenciler, istemeleri halinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına, 11-14 Eylül’de tercih başvurusu yapabilecek.

MEB, 81 ilde tercih danışmanlığı sunuyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), üniversite ile ortaöğretim kurumlarına yerleştirme başvurusu yapacak öğrenciler için tercih danışmanlığı veriyor. Bu kapsamda 81 ilde kurulan, 9 bin 918 komisyonda, tercih danışmanlığı konusunda donanımlı 29 bin 854 öğretmen ve idareci, öğrenci ve velilere hizmet sunuyor.

Komisyonlar, okullarda, şehir meydanlarında, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, erişimin kolay olduğu yerlerde veli ve öğrencilerle buluşuyor. Ayrıca, MEB tarafından bu yıldan itibaren yaygınlaştırılması planlanan gezici komisyonlar aracılığıyla mümkün olan her yere ulaşılması hedefleniyor. Öğrenci ve veliler, tercih komisyon yerlerini mezun oldukları okullardan, rehberlik ve araştırma merkezlerinden veya il/ilçe millî eğitim müdürlüklerinden öğrenebiliyor.

MEB, lise tercihi yapacak öğrenciler için Tercih Robotu’nu da hizmete sundu. Liselere yerleştirme işlemleri kapsamında, öğrenciler ve veliler, “e-okul.meb.gov.tr” adresinden hizmete sunulan Tercih Robotu’nu kullanarak daha sağlıklı tercih yapabilecek.

Tercih Robotu’nda okul türleri, il, ilçe ve yüzdelik dilimlere göre listeleme yapılabilecek. Bilgilendirme amaçlı olarak da yüzdelik dilimin daha altında ve üstündeki değerlerde tercih listeleri oluşturulabilecek.
Öğrenciler, tercih listesinde okulların yüzdelik dilimleri, türü, öğretim şekli, kontenjanı, yabancı dil gibi bilgileri inceleyebilecek. Bilinçli tercih için yönlendirme amacıyla hazırlanan robotun, öğrenciler için bağlayıcılığı bulunmuyor.

Milliyet

Etiketler: TEOG tercihleri

İlgili Haberler