17 Şaban 1440 | 22 Nisan 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Galler'de sığınmacılara 'renkli bileklikle' fişleme

Son Güncelleme: 26 OCAK 2016 - TSİ 09:33

Galler’in başkenti Cardiff’te sığınmacılara renkli bileklik takma zorunluluğu getirildiği ortaya çıktı. Kendilerine verilen 3 öğün yemeğe bağımlı olan Galler’deki sığınmacılar, takmak zorunda oldukları renkli bileklikleri çıkarmaları halinde yemek alamıyor.

The Guardian gazetesinin haberine göre, çalışmaları yasak olduğu için kendilerine verilen günde 3 öğün yemeğe bağımlı sığınmacılar, bileklikleri çıkarmaları halinde yemek alamıyor.

"Sokakta bilekliklerimiz görünecek şekilde yürüyorduk"

Renkli bileklik uygulaması altında bir ay geçiren bir sığınmacı, gazeteye yaptığı açıklamada, burada geçirdiği günleri “hayatının en zor günleri” olarak nitelendirdi.

Sığınmacı, “Bileklikleri takmazsak içişleri bakanlığına bildirileceğimiz söyleniyordu. Kaldığımız binadan yemek yemek yediğimiz binaya her gün 10 dakikalık bir yürüyüşle geçiyorduk, cadde boyunca bilekliklerimiz görünecek şekilde yürüyorduk. Yoğun trafiği olan yolda sürücüler kornaya basıyor ve bazen arabalarının pencerelerinden uzanıp bize, ‘Ülkenize geri gidin’ diye bağırıyorlardı" diye konuştu.

Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı'ndan aldığı ihaleyle sığınmacıların Cardiff'teki barınma ve iaşesinden sorumlu şirketten yapılan açıklamada, uygulama doğrulandı. Şirket bilekliklerin, taşıyıcılarının sığınmacı olduğunu gösterecek herhangi bir logo veya işaret içermediğini belirterek uygulamayı savundu.

Sığınmacıların kapılarında "Nazi Almanyası" uygulaması

Geçen hafta da İngiltere'nin kuzey doğusundaki Middlesbrough kasabasında sığınmacıların yerleştirildiği evlerin kapılarının Nazi Almanyası'ndaki uygulamaları hatırlatacak şekilde kırmızıya boyandığı ortaya çıkmıştı.

Kırmızı kapı uygulaması nedeniyle sığınmacıların evlerinin ırkçı saldırılara maruz kaldığı ortaya çıkarken, göçmenlerden sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı James Brokenshire da konuyla ilgili inceleme başlatıldığını açıklamıştı.

AA