5 Şaban 1439 | 21 Nisan 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

LYS'de ortalamalar yükseldi

Son Güncelleme: 14 TEMMUZ 2017 - TSİ 10:30

LYS sonuçlarına göre, bu yıl sınavlardaki başarı ve ortalamalar arttı. Çoğu alanda son 5 yılın en parlak sınavı oldu. Uzmanlara göre, soruların kolaylığı ve açık uçlu sorular ortalamaları yükseltti.

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçları açıklandı. 1 milyon 506 bin 504 adayın girmeye hak kazandığı LYS’de, bu yılki sınav istatistiklerine göre, tüm adaylarda Türk dili ve edebiyatı hariç ortalamalar arttı. Edebiyat ortalaması bu yıl düşmesine rağmen bu test öğrencilerin hâlâ en başarılı olduğu alan. Adaylar bu yıl soruların yüzde 40’ını doğru cevapladı.

Fen'de 3’te 1

Adayların matematikten sonra en çok zorlandığı fizik, kimya ve biyolojide son yılların rekorları kırıldı. Öğrenciler, kimya ve biyolojide her üç sorudan birini doğru yanıtlarken, fizikte de ortalama neredeyse iki soru daha yükseldi. Her üç testte de son 3-4 yılın en iyi ortalamaları geldi.

LYS’nin ilk defa uygulandığı 2010’dan beri adayların en düşük başarıyı gösterdiği matematikte bu yıl ortalama yükseldi. Ancak LYS 2017’de matematik ile geometri soruları tek bir testte adaylara yöneltildi. 2016’da ayrı testler olan matematik ve geometri ortalamaları toplandığında 14.07 yakalanırken, bu yıl neredeyse 16 soruya yaklaşıldı.

Hürriyet

Etiketler: LYS sonuçları