13 Şaban 1441 | 6 Nisan 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Millet Kütüphanesi açılıyor

Son Güncelleme: 18 ŞUBAT 2020 - TSİ 10:58

5 milyon cilt kitabın bulunacağı Millet Kütüphanesi, 20 Şubat’ta kapılarını açıyor. Çipli kimlik kartlarının ilk kez kullanılacağı Millet Kütüphanesi’ndeki kitaplıkların raf uzunluğu 201 kilometreye ulaşıyor, tarihi nadir eserler özel üretilmiş kutularda saklanıyor.

Kütüphanede, çocuklar, öğrenciler ve araştırmacılar için özel bölümler yer alacak. Kütüphanede çipli kimlik kartları ilk kez kullanılacak. Kullanıcılar kütüphanenin farklı bölümlerine yerleştirilen hızlı ödünç makinelerine çipli kimlik kartlarını yerleştirerek, kitap alabilecek ve iadesini yapabilecekler.

201 kilometrelik raf uzunluğuyla dikkat çeken kütüphanede el yazması Kuran’ı Kerim de yer alıyor.

Millet Kütüphanesi’nde son teknoloji imkanlarından da faydalanıldı. Çipli Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ilk kez kütüphanede kitap ödünç alma işleminde kullanılacak.

20 Şubat’tan itibaren e-devlet üzerinden kütüphaneye üye olacak kullanıcılar, kimliklerin üzerindeki barkodu okutarak otomatik kitap ödünç alma makinesi vasıtasıyla yapabilecekler. Kütüphanedeki her kitapta özel çipler yer alıyor.

5-10 yaş grubu çocuklar için hazırlanan çocuk kütüphanesine ise Nasreddin Hoca’nın adı verildi. 197 kişilik Çocuk Kütüphanesi’nde 25 bin kitap bulunuyor. Burada tüm mobilyalar ve lavabolar, çocukların kullanımına özel tasarladı.

Hürriyet