7 Ramazan 1439 | 22 Mayıs 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Kırım Tatarları kendi vatanlarında parya!

Son Güncelleme: 19 KASIM 2014 - TSİ 12:01

Kırımda insan hakları ihlalleri sürüyor. İnsan Hakları İzleme Örgütünün raporuna göre, Kırımda Ukrayna vatandaşı olarak kalmak isteyenler kendi topraklarında yabancı kabul ediliyor. Kırımlılara Rus vatandaşı olmaları için bir ay süre veriliyor, olmazlarsa bunun sonuçlarına katlanacakları söyleniyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Rusya’nın Kırım’da uluslararası insani hukuk çerçevesinde özellikle vatandaşlık haklarının korunmasıyla ilgili birçok yükümlülüğü yerine getirmediğini, Kırımlıların Rus vatandaşlığına geçmemeleri halinde kendi topraklarında yabancı sayıldıklarını bildirdi.

Kırım’ın ilhak sürecinin başladığı Şubat 2014’ten beri Rus kanun ve politikalarının Kırım’da uygulanmasının insan hakları üzerindeki etkilerini inceleyen 37 sayfalık raporla birlikte bir video yayımladı. Raporda, Kırım Tatar topluluğu üyeleri, aktivistler, gazeteciler, avukatlarla yapılan 42 mülakat yer aldı. Raporda ve videoda, Rusya’nın eylemlerine karşı çıkan Kırım Tatarları, aktivistler ve gazetecilere yönelik tehdit ve tacizleri belgelendi.

Rapora göre, Ukrayna vatandaşı olarak kalmak isteyen Kırımlılar “kendi topraklarında yabancı” kabul ediliyor ve bu kişilere Rus vatandaşı olmaları konusunda karar vermeleri için bir ay süre tanınıyor. Bu kişilere eğer Rus vatandaşı olmazlarsa bunun sonuçlarına katlanacakları söyleniyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Avrupa ve Orta Asya araştırmacısı Yulia Gorbunova, dünyanın dikkati Ukrayna’nın doğusundaki savaş durumuna çevrilmişken Kırım’da hak ihlallerinde bir artışın gözlemlendiğini belirtti.

Ukrayna: “Kırım’da durum korkunç”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ise, Kırım’da durumun Tatarlar açısından “korkunç” olduğunu söyledi. Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda konuşan Klimkin, “Kırım’da durum korkunç. Her hafta Kırımlı Tatarların kaybolup cesetlerinin birkaç gün sonra Kırım’ın başka bölgelerinde bulunduğu yönünde haberler alıyoruz” dedi. Klimkin, Kırım’da Tatarlar ve Ukraynalıların temel haklarını kullanamadıklarını ve kendilerini sürekli tehdit altında hissettiklerini belirtti.

Öte yandan Ukrayna’nın doğusunda ayrılıkçılarla ordu birlikleri arasındaki çatışmalarda 23 ayrılıkçının öldürüldüğü, 27’sinin ise yaralandığı bildirildi.

Millî Gazete