9 Şaban 1441 | 2 Nisan 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Alkol tüketimi 7 yılda 4 katına çıktı

Son Güncelleme: 18 HAZİRAN 2012 - TSİ 09:59

2003'te 500 milyon litre olan alkollü içki satışları 7 yılda 1 milyar 902 milyon litreye ulaştı. Türkiye'de alkol reklamlarının serbest olması tüketimi teşvik ediyor.

Genç yaşta bağımlı oluyorlar

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Türkiye Yeşilay Derneği Genel Başkanı Avukat Muharrem Balcı, kapalı alanlarda sigara kullanımının kanun çıkarılarak yasaklanmasının sigaraya karşı bir bilinç oluşturduğunu belirterek, Hükümetin, gazetelerdeki alkol reklamları için de muhakkak bir kanun çıkarması gerektiğini bildirdi. Reklamların tüketimi artırmak için yapıldığını kaydeden Balcı, "Sadece sigaraya karşı yasa çıkarmak yeterli değil. Alkol de, sigara ve madde kullanımı, çocuk oyunları gibi bağımlılık yapıyor. Alkol kullananlar, özellikle gençlerden pek azı sosyal içici oluyor. Çoğu insanda alkol, bağımlılık yapıyor ve sürekli kullanmaya başlıyor. Bütün bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele etmek lazım" şeklinde konuştu.

Alkol ile mücadele edilmeli

"Devlet on bir dalda resmen şans oyunları oynatıyor. Milletin çocuklarını kumarbaz yapıyor. On bir dalda kumar oynatan bir devlet alkolü nasıl yasaklayacak?" diye soran Yeşilay Başkanı Balcı, Hükümet programında alkol dahil bütün bağımlılıklarla mücadele edilmesinin şart olduğunu söyledi.

"Hükümetler, alkolle mücadeleyi sadece Yeşilay'a fatura ettiler" diye sitem eden Balcı, güçlü alkol lobisine, reklam ve propagandalarına karşı Yeşilay'ın tek başına mücadele edemeyeceğine dikkat çekerek Kamunun ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte mücadele etmesi gerektiğini, aksi takdirde gazetelerdeki alkol reklamlarının daha da artacağı uyarısında bulundu.

Milli Gazete