23 Cemaziyelahir 1441 | 17 Şubat 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Bebek mamalarına keçi sütü de girecek

Son Güncelleme: 20 ŞUBAT 2014 - TSİ 11:17

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bebek mamaları, devam ürünleri ve zeytinlere yönelik bir dizi yeni önlemi daha başlatacak. Görüşe açılan tebliğlere göre, bundan sonra bebek mamaları ve devam ürünlerine ilk defa "protein kaynağı" olarak "keçi sütü" de eklenebilecek.

Ayrıca bebek formüllerindeki amino asitler listesine bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, büyümeyi artıran ve özellikle vücudun tümör, AIDS gibi hastalıklara karşı korunmasını sağlayan "L - arjinin" de eklenmek zorunda olacak. Firmalar en geç 6 ay içerisinde mamalarda bu düzenlemeleri gerçekleştirecek. 

Tebliğe göre, bebek formülleri eğer tamamen inek sütü veya keçi sütü proteinlerinden üretilirse, "bebek sütü" ifadesi, ürünün doğum sonrasında anne sütüyle beslenemeyen bebeklerin özel beslenmesi için uygun olduğuna dair ifade, tüketime hazır ürünün 100 ml'sinin içerdiği protein, yağ ve karbonhidrat ile yararlanılabilen enerjinin kcal ve kJ olarak sayısal değerleri etikette yer alacak. Bebek formüllerinin üretiminde soyadan üretilen proteinler kullanılacak.

Sabah