15 Cemaziyelahir 1440 | 19 Şubat 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Hac sırası uzuyor

Son Güncelleme: 8 AĞUSTOS 2018 - TSİ 10:32

Kurban Bayramının yaklaşması ile birlikte Kâbe’ye olan kutlu yolculuk hızlandı. Bu yıl Türkiye’den hac görevini yerine getirecek yaklaşık 80 bin hacı adayından 40 bin’i charter seferleri ile Mekke ve Medine topraklarına ulaştı.

Hacı adayları Türkiye genelindeki yaklaşık 20 havaalanından özel seferler ile Mekke-i Mükerreme’ye veya Mescid-i Nebevi’nin olduğu Medine-i Münevvere’ye gidiyorlar.

Ortalama 10 yıllık bir bekleyişin ardından kutsal topraklara ulaşan Türk Hacı adayları, ilk olarak umre tavafını yerine getirip vacip olan say’ı yapıyorlar. Sefa ile Merve tepeleri arasında şu günlerde hacı adaylarımız rahat bir şekilde say ibadetini yerine getiriyorlar. Henüz hacı adaylarının yüzde 30’unun Mekke’de bulunması sebebiyle gayet rahat bir şekilde Kabe’de tavaf ve say yapan hacı adayları, her gün 2-3 tavaf yaparak henüz kalabalık olmayan metaf alanında rahatça ibadetlerini yerine getiriyorlar.

Gidenlerin sevinç, kalanların ise gözyaşı döktüğü kutsal yolculuk hac için Türkiye’de kuyruk her geçen yıl artıyor. Bu yıl 300 bin yeni hac kaydı olmasına karşılık, görevli kişilerle birlikte Türkiye’den yaklaşık 90 bin, yurt dışından da yaklaşık 20 bin Türk kutsal topraklara gidiyor. Ancak her geçen yıl gidenlerin 3 katı miktarında hacı adayı listeye dahil oluyor. Bu yılki kayıtlardan sonra halen bekleyen hacı adayı sayısı 2 milyon 100 bin kişiye ulaştı.

Suudi Arabistan’ın İslam ülkelerinin nüfuslarının binde 1’i kadar kontenjan ayırması sebebiyle her yıl sadece 2.5-3 milyon kişi hacı olabiliyor. Yaklaşık 5 yıldır süren Kabe’nin etrafının genişletilmesi çalışmalarında artık son noktaya ulaşıldı. Ancak binde 1 kontenjan sayısı arttırılmadı. Diyanet yetkililerinin bu sene hac bitiminde, Türkiye’de sıra bekleyen 2.1 milyon hacı adayının durumunu da görüşmeleri bekleniyor.

Milli Gazete