3 Cemaziyelahir 1441 | 28 Ocak 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Trafikte ambulansa yol açmak için fermuar sistemi

Son Güncelleme: 12 ARALIK 2019 - TSİ 14:41

İstanbul’da görev yapan ambulans şoförleri ‘fermuar sistemi’ni bilmeyen sürücüleri uyardı: Siren sesini duyduğunuzda paniğe kapılmayın. Sağ şeritteyseniz sağa, soldaysanız sola yanaşın.

İstanbul'da günde ortalama 270 ambulans görev yapıyor ve bu araçlar her gün ortalama 2 bin 500 kez, acil vakalar için trafiğe çıkıyor. Hastalara zamanında yetişebilmek için büyük çaba gösteren ambulans sürücülerinin en büyük problemi, ‘fermuar sistemi’ni bilmeyen sürücülerin, özellikle yoğun trafikte, tehlikeli manevralar yaparak kazalara yol açması. Bu kazalar hafif de olsa süreci riske sokabiliyor. Çünkü ambulans sürücüleri de tıpkı normal araçlar gibi herhangi bir trafik kazasına karışması durumunda tutanak tutmak zorunda.

Hastanın durumu o anda hayati tehlike taşımıyorsa, 112 Komuta Kontrol Merkezi’nden yeni ambulans isteniyor ve hasta o ambulansa naklediliyor. Ambulans, vakaya giderken kaza geçirmişse, adrese başka bir araç yönlendirilmek zorunda kalınıyor.

Kazaya karışan ambulans gerekli işlemlerin yapılması için olay yerinde kalıyor. Tüm bunlar, zamanla yarışılan 112 sisteminin işleyişini aksatıyor.

Star