8 Ramazan 1439 | 23 Mayıs 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

‘Kanser’e davetiye çıkarır’

Son Güncelleme: 11 EYLÜL 2017 - TSİ 11:38

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahattin Korkmaz, “Çocuklarımızı kırtasiye malzemelerindeki olası risklerden korumanın en güvenilir yolu, alışverişlerde TSE markalı ürünleri tercih etmektir. Güvenlik standartlarına uygun üretilmeyen ürünler, kullanıcılar için sağlığın bozulmasına neden olabilecek riskler taşımaktadır. Bu tür ürünlerin kullanılması, başta kanser olmak üzere obezite, hiperaktivite, gibi pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarmak anlamına gelecektir” dedi.

Çocukların ilgisini çeken ürünlerden bir kısmının markasız ya da kaynağı belirsiz ürünler olması nedeniyle çok ucuza satıldığına dikkati çeken Korkmaz, “TSE’nin standardizasyon ve kalite alanlarındaki çalışmaları ve bunu TSE markasıyla tescilleyen belgelerinin velilerimize yardımcı olacağına inanıyoruz.

‘CE’ işareti arayın

Okul alışverişlerinde ve oyuncaklarda aranması gereken bir başka markanın da “CE” işareti olduğuna değinen Korkmaz, üreticisi bilinmeyen hiçbir ürünün satın alınmaması gerektiğini belirterek, Bu ürünler alınırken, fiyatı değil, geçtiği testler ve sahip olduğu belgeler kriter olmalıdır. Kokulu ürünler çocuklara verilmemelidir.” dedi.


Milliyet