4 Cemaziyelahir 1441 | 29 Ocak 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Bakanlık'tan kurbanlıklar için uyarı

Son Güncelleme: 3 EKİM 2013 - TSİ 12:00

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca, yaklaşan "Kurban Bayramı" nedeniyle kurbanlık hayvan satışı yapacak ve alacak vatandaşların doğru bilgilendirilmesi ve artacak yurtiçi hayvan hareketleriyle bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılmasının önlenmesi için açıklama yapıldı.

Açıklamada, kurbanlık olarak alınacak küçükbaş ve büyükbaş hayvanların Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kurulan bilgisayar destekli veri tabanlarında kayıtlı olduğunu gösteren kulak küpelerinin, ayrıca büyükbaş hayvanlar için pasaport, küçükbaş hayvanlar içinse nakil belgesinin olmasına dikkat edilmesi gerektiği bildirildi.

İller arası sevklerde hayvanların resmi veteriner hekim tarafından sağlık muayenesinden geçmiş olduğuna dair veteriner sağlık raporu bulunması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, "Hiçbir surette veteriner sağlık raporu bulunmayan hayvan satın alınmamalıdır. Veteriner sağlık raporu olmadan iller arası hayvan nakleden hayvan ve araç sahiplerine, bu hayvanların kesiminin yapıldığı kesimhane sahiplerine idari para cezası uygulanacağı bilinmelidir" ifadelerine yer verildi.