24 Cemaziyelahir 1441 | 18 Şubat 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Kamerun'a İmam Hatip Lisesi yapılacak

Son Güncelleme: 25 ARALIK 2012 - TSİ 11:42

Kamerun'da Müslümanların en büyük talebinin imam hatip lisesi olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, burada İmam Hatip yapılması için çalışacaklarını söyledi.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Müslüman azınlıkların olduğu her ülkeye ulaşıp taleplerine cevap vermeye çalışacaklarını söyledi. Görmez, Kamerun ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Afrika'nın insanlığın en büyük günahları işlediği kıta olduğunu belirten Görmez, ''Köleleştirmeler, sömürgeleştirmeler, katliamlar. Buralarda sadece insanlar katledilmedi, burada sadece servetler yok edilmedi. Burada aynı zamanda Kuran'ın ifadesiyle 'hars' yani diller, kültürler katledildi'' dedi.
Yalnızca Kamerun'da 250 mahalli dil bulunduğunu, pek çok Afrika ülkesinde bütün bu dillerin, kültürlerin yok edildiğini kaydeden Görmez, diğer uygarlıklarının servetlerini ve refahlarını Afrika'daki fakirlerin sırtında yükseltmeye çalıştığını, Afrika'da yapılanların, vicdan sahibi herkesin yüreğini sızlattığını kaydetti.

Milli Gazete