5 Şaban 1439 | 21 Nisan 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

'Dik temel yazıyla daha kolay okuma yazma öğrenilecek'

Son Güncelleme: 16 NİSAN 2017 - TSİ 19:53

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, bitişik eğik el yazısı yerine dik temel harflerle eğitime geçilmesine ilişkin, "Bu konuda uzun ve kapsamlı çalışmalar yapıldı. Bu asla bir gecede verilen bir karar değildir. Çocuklarımızın çok daha kolay okuma yazma öğreneceğini düşünüyoruz. 3. sınıftan itibaren de el yazısı öğrenecekler." dedi.

İlkokula başlayan çocuklara 2005 yılından itibaren el yazısı öğretildiğini anımsatan Gençoğlu, 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren okullarda el yazısı yerine dik temel harflerin öğretileceğini dile getirerek, "2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren el yazısını kaldırıyoruz demek çok doğru olmaz ama artık çocuklarımız dik temel yazı öğrenmeye başlayacaklar. Üçüncü sınıftan itibaren ise 8 saatlik Türkçe derslerinde 2 saatlik el yazısı eğitimi alacaklar." diye konuştu.

Gençoğlu, eğitimde el yazısı yerine dik temel yazının öğretilmesine, öğretmenler ve velilerden gelen şikayetlerle liseye geçen öğrencilerin yazılarında yaptıkları incelemeler sonucunda karar verildiğini aktardı.

Milli Gazete