18 Rebi'ül-evvel 1441 | 15 Kasım 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İstihdam teşviki için İŞKUR şartı

Son Güncelleme: 22 ŞUBAT 2017 - TSİ 10:35

OHAL kapsamında çıkarılan 687 sayılı kararname ile getirilen ek istihdam teşvikine ilişkin uygulamanın çerçevesi belirlendi. Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı tebliğ taslağına göre, 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren işe alınacak işçiler için teşvik söz konusu olacak.

Sigortalının işe alınmadan önce Türkiye İş Kurumu’na (İşkur) kayıtlı olması şart olacak. Bir diğer şart ise işe alınacak ve teşvikten yararlanacak işçilerin en az ve kesintisiz 3 ay süreyle işsiz olması gerekecek.

9 Şubat tarihinde çıkan kararnamede getirilen bir düzenlemeyle şubat ayından itibaren işe alınan her yeni kişi için işverene 660 liralık prim desteği sağlanması teşviki getirildi. Buna göre, 2016 Aralık ayına göre çalışan sayısını arttıran işverene yıl sonuna kadar, günlük 22.22 liralık destek verilecek. Aynı şekilde yeni alınan işçiler için asgari ücrete göre hesaplanacak ve asgari geçim indiriminden sonra geçerli olacak gelir vergisi de terkin edilecek. Böylece asgari ücret tutarında gelir vergisi ödenmeyecek.

Gelir vergisi teşviğinin nasıl uygulanacağına ilişkin Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı tebliğ taslağında, konuya ilişkin örnekler verildi.

Örneğe göre, 2016 yılı aralık ayında 30 işçi çalıştıran bir işveren, 2017 yılının ocak ayında 5 işçi, martta da 10 işçi alıyor. İşveren ocak ayında aldığı 5 işçiden dolayı teşvikten yararlanamazken, mart ayında aldığı 10 işçi için teşvikten yararlanabilecek.

Bir başka örnek ise işçi çıkaran işverenle ilgili verildi. 2016 Aralık ayında 40 işçi çalıştıran bir işveren mart ayında 10, nisan ayında da 5 işçi alıyor. Ancak haziran ayında teşvik kapsamında olmayan 10 işçisini işten çıkarıyor. Bu durumda işveren ilave aldığı 15 işçi üzerinden değil, aralık ayında beyan ettiği 40 işçinin üzerindeki 5 işçi için teşvikten yararlanabilecek.

Hürriyet