6 Şevval 1439 | 20 Haziran 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

İnternet kafelere düzenleme

Son Güncelleme: 19 NİSAN 2017 - TSİ 10:37

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmeliği, yürürlüğe girdi. Buna göre, ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılar, aile ve çocukların korunması, konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almak amacıyla içerik filtreleme sistemini ve güvenli internet hizmetini kullanacaklar.

Yönetmeliğe göre, 12 yaşından küçükler ancak yanlarında veli veya vasileriyle internet kafelere girebilecek. 15 yaşından küçükler ise yanlarında veli veya vasileri olmadan saat 20.00’den sonra işyerlerine alınmayacak.

Tütün ve tütün mamullerinin içilmesi, alkollü içecek satılması, bulundurulması veya sunulmasına yönelik yasak sürecek. Hükme aykırı davrananlara karşı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun hükümleri uygulanacak.

“GECE GÖRÜŞÜ” ZORUNLU

Elektronik ve mekanik oyun alet ve makineleri bulunamayacak işyerlerindeki bilgisayarlarda uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden ve 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek çevrimiçi ve çevrimdışı (online-offline) oyunlar oynatılamayacak.

Güvenlik amacıyla işyerlerinin giriş ve çıkışlarını görecek şekilde en az 3 mega piksel yüksek çözünürlüklü ve “IR” gece görüşlü kamera kayıt sistemi kurulacak. Bu sistem aracılığıyla elde edilen kayıtlar 90 gün süreyle saklanacak ve yetkili makamlar haricindeki kişi ve kuruluşlara verilemeyecek.

15 BİN LİRAYA KADAR PARA CEZASI

Yükümlülüklere aykırı hareket ettiği belirlenen ticari amaçlı internet toplu kullanım sağlayıcılar, mülki idare amiri tarafından ilk ihlalde yazılı uyarılacak, ihlalin devamı halinde üç güne kadar kapatma, ihlalin tekrarı halinde ise bin liradan 15 bin liraya kadar idari para cezası alacak.

Milli Gazete