5 Şevval 1439 | 19 Haziran 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Hac için 1 milyon kişi sırada

Son Güncelleme: 15 EKİM 2012 - TSİ 11:24

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, Türkiye'de 1 milyon 163 bin kişinin hac görevini yerine getirmek için sıra beklediğini bildirdi. 
Türkiye'den ilk hac kafilesinin 17 Eylül'de yola çıktığını ve son kafilenin de 20 Ekim'de Cidde'ye ulaşacağını belirten Keleş, bu yıl 74 bin hacı adayının kutsal topraklara geleceğini söyledi. 
Bu sayının yüzde 60'ının Diyanet İşleri Başkanlığı, yüzde 40'ının ise özel şirketler aracılığıyla organize edildiğini anlatan Ekrem Keleş, Avrupa'dan gelen yaklaşık 15 bin hacı adayı ile Mekke'ye gelecek Türk hacı adayının 90 bine ulaşacağını vurguladı.
Hac dönüşlerinin 30 Ekim'de başlayacağını ve 29 Kasım'da sona ereceğini dile getiren Keleş, bugün itibarıyla Mekke'ye ulaşan Türk hacı adayı sayısının 52 bin 185'e ulaştığını kaydetti.
Hacı adaylarının konaklamasında bu yıl ilk kez ''oda sistemi''ne geçildiğini aktaran Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Keleş, bu sayede daha konforlu ve rahat bir ortam sağlandığını belirtti.
Hacı adaylarına günde 2 öğün yemek hizmeti ve son model otobüslerle servis imkanı sunduklarını kaydeden Keleş, bunun yanı sıra 15 ambulans ve 600 personeli bulunan tıp merkezleriyle de sağlık hizmetleri verdiklerini anlattı.
8'İNCİ YILDA KURASIZ HACCA GİTME UYGULAMASI 1 KEZYAPILACAK

Türkiye'de 1 milyon 163 bin kişinin hac görevini yerine getirmek için sıra beklediğini bildiren Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, üst üste 7 kez kurada adı çıkmayanların 8. yılda kurasız hacca gitmelerine yönelik uygulamanın gelecek yıl gerçekleşeceğini vurguladı.