19 Rebi'ül-ahir 1441 | 16 Aralık 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Nabucco tasfiye ediliyor

Son Güncelleme: 19 KASIM 2013 - TSİ 14:07

Bir zamanlar Avrasya enerji dengelerini değiştirecek bir proje gözüyle bakılan boru hattı projesinin yürütücüsü Nabucco Konsorsiyumu'nun şirketi faaliyetlerine son verdi.

Türkiye'nin enerji kavşağı ya da bir başka deyişle enerji hub'ı olması için büyük önem atfedilen Nabucco Gaz Boru Hattı Projesi tamamen tarihe gömüldü. Nabucco'nun temelleri, 11 Ekim 2002 yılında Viyana'da Türkiye'den BOTAŞ'ın da katılımıyla imzalanan bir anlaşmayla atıldı. Proje, 13 Temmuz 2009 tarihinde hükümetlerarası anlaşmayla ivme kazandı.

Ancak bu boru hattıyla taşınacak gazın bulunamamasının da etkisiyle proje sürüncemede kaldı. Nabucco`ya ŞahDeniz Sahası'ndan gaz verecek ülke konumundaki Azerbaycan ile boru hattının en uzun etabının yer alacağı Türkiye'nin Trans Anadolu Gaz Boru Hattı Projesi`ni (TANAP) hayata geçirme konusunda anlaşması üzerine Nabucco Projesi önce küçüldü. Şahdeniz'den Avusturya'daki Baumgarten'a kadar projelenen Nabucco artık Türkiye-Bulgaristan sınırından başlayıp Avrupa içlerine uzanacaktı.

Fakat Nabucco'nun küçülmesi de yetmedi, en sonunda tamamen rafa kalktı. Çünkü; adı Nabucco West olarak değişen boru hattı, TANAP ile Batı Türkiye`ye kadar gelecek gazın Avrupa içlerine taşımaya talip olmasına rağmen, bu rolü, rakip bir projeye, Trans Adriyatik Pipeline (TAP) projesine kaptırdı. Haziran 2013`te Şahdeniz Konsorsiyumu, Türkiye'nin batı sınırına kadar TANAP'la taşınacak gazı Avrupa içlerine taşıyacak seçenek olarak TAP'ı tercih etmişti.

Dünya