11 Recep 1440 | 18 Mart 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Balıkçılar yasağa bir hafta kala geri döndüler

Son Güncelleme: 7 NİSAN 2018 - TSİ 13:32

Denizlerde av yasağının 15 Nisan'da başlayacak olmasına rağmen yeterli avlanma olmayınca Trabzon’da büyük balıkçı tekneleri limanlara dönmeye başladı. Balıkçılar ise tekne sayısının çokluğundan şikayet ederek bu şekilde gidecek olursa gelecek kuşakların bu işten ekmek yiyemeyeceğine vurgu yapıyor.

Trabzon'da farklı limanlara demirleyen büyük balıkçı teknelerinde ilk olarak ağların bakım ve onarımı yapılırken, daha sonra teknelerin bakımına geçilerek önümüzdeki balık sezonunun hazırlıkları başlayacak.

1 Eylül 2017 tarihinde başlayan balık av sezonu ile ilgili birbalıkçı,“Şükürler olsun fena bir sezon geçirmedik ancak ekonomik anlamda çok tatmin edici olmadı. İstediğimiz gibi bir av olmadı. Çok sayıda balıkçı teknesi var. Denizde balık var ancak balık yerinde durmuyor. Göç edip gidiyor. Teknelerde çok olunca balık da aynı yerde durmuyor gidiyor. Balık olmayınca biz de mecburen erken döndük, teknelerin bakımına geçtik. Normalde 15 Mart’tan itibaren av azalır, zaten biter. Bizim gibi teknelerin yüzde 50’si limanlara döndü. Ancak Ege ve Akdeniz’de bu 15 Nisan’a kadar devam eder. Şimdi ağların bakımını yapıyoruz daha sonra da teknenin bakımına geçeceğiz” dedi.

İHA