18 Cemaziyelahir 1440 | 22 Şubat 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Okul siteleri yayın ekibiyle düzenlenecek

Son Güncelleme: 10 TEMMUZ 2018 - TSİ 10:00

Milli Eğitim Bakanlığı’nın duyurularının, sınav bilgilerinin, haberlerin ve istatistiklerin yer aldığı okulların internet sitelerini, artık profesyonel ekipler yönetecek.

Bakanlık, devlet okulları ve ‘meb.k12.tr’ alan adını kullanan kurumların internet sitelerinin hizmet başvurusu, yönetimi ve yayın kurallarını belirledi. Öncelikle, internet sitesi bulunmayan okulların bunu oluşturması sağlanacak. Kapatılan okulların internet siteleri, il ve ilçe müdürlükleri tarafından silinecek.

Okul İnternet Siteleri Yönergesi’ne göre, ‘yayın ekibi’nde görev alacak üyeler, eğitim-öğretim yılı başında yapılan öğretmenler kurulu toplantısında belirlenecek. İnternet sitesi yayın ekibi yöneticisi okul müdürü, müdür başyardımcısı veya bir müdür yardımcısından; internet sitesi yöneticisi bilişim teknolojileri rehber öğretmeni veya bilişim teknolojileri öğretmeninden oluşacak. Ayrıca Türkçe veya Türk dili ve edebiyatı öğretmeni editörlük, rehberlik öğretmeni ise danışmanlık yapacak.

Kişisel bilgilere dikkat

Yayın ekibi tarafından hazırlanacak ve yayınlanacak içeriklerde dikkat edilecek bazı noktalar şöyle:

“Hedef kitleye yönelik güncel, zengin ve tutarlı olacak. Okul tanıtımı, öğrencilerin çeşitli alanlardaki proje çalışmaları, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetleri, öğretmenlerin hazırladıkları özgün eğitim içerikleri, rehberlik çalışmaları ve benzeri içerikleri kapsayacak. Haber kategorisindeki içerikler; ne, nerede, ne zaman, nasıl, niçin, kim (5N 1K) sorularına cevap verecek şekilde hazırlanacak. Haberler, kurumla doğrudan ilgili ve kurumsal kimliğe zarar vermeyecek nitelikte olacak.

Kişisel verilerin korunması kapsamında; internet sitesinde kişiyi tam olarak belirlenebilir kılan (T.C. kimlik numarası, anne-baba adı, iletişim ve ikametgâh gibi) bilgilerin olduğu listeler yayınlanmayacak. Hakkında koruma kararı bulunan öğrencilere ait bilgi ve fotoğraflar hiçbir surette yayına alınmayacak. İnternet sitesinde, öğrenciler için eğitici niteliği olmayan, pedagojik açıdan sakıncalı içerik, bağlantı ve medya (oyun, video, uygulama gibi) yayınlanamayacak. Okul veya kurum internet sitelerinde reklam olmayacak. Herhangi bir siber saldırı halinde işlem yapılmadan, tespit edilen sorunlar MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’na bildirilecek.”

Hürriyet