17 Zilhicce 1440 | 18 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

4 petrol üreticisi ülke üretimi dondurdu

Son Güncelleme: 17 ŞUBAT 2016 - TSİ 09:24

Katar'ın başkenti Doha'da toplanan dört petrol ihracatçısı ülke Rusya, Suudi Arabistan, Venezuela ve Katar diğer üreticilerin de karara uyum sağlaması halinde petrol üretimlerini Ocak ayı seviyesinde dondurma kararı aldı. Kararın ardından petrolün varil fiyatı 30 dolar seviyesinden 33 dolara yükseldi.

Katar Enerji Bakanı, alınan kararın petrol piyasasına istikrar kazandırmasını beklediklerini ifade etti.

Küresel ekonomideki yavaşlama nedeniyle düşen petrol talebine ABD'nin petrol üretim kapasitesindeki artışla birlikte yaşanan arz fazlası eklenince petrolün varil fiyatı Mayıs 2015'ten bu yana yaklaşık yüzde 70 değer kaybetmişti.

Dondurma 11 Ocak'taki üretim seviyesine göre yapılacak

Fiyatı 3 dolar artıran karara İran ve Azerbaycan karşı. Sınırlı talebe rağmen üretim azaltılmadığı için 12 yılın dip seviyelerine inen petrol fiyatları karşısında üreticiler daha fazla dayanamadı.

Ocakta, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri için günlük üretim 32.6 milyon varildi. Bu rakama Rusya da eklenince üretim miktarı 43.48 milyon varili buluyor. Üretimin dondurulması anlaşmasını Katar Enerji Bakanlığı gözlemleyecek.

Toplantıdan bir hafta önce başlayan dedikodularla petrol fiyatlarında kısmi bir artış yaşanmıştı. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali En- Nuaymi, petrol fiyatlarını piyasanın belirlediğini, OPEC ve bağımsız üreticilerin de toplantıda alınan karara katılmasını temenni ettiğini vurguladı. Nuaymi, söz konusu dört ülkenin ham petrol fiyatında istikrar sağlanması için başka ek adımlar atılması amacıyla önümüzdeki
günlerde görüşmelere devam edileceğini de belirtti.

İran ve Azerilerden ret

Ambargodan yeni çıkan İran ise üretimin dondurulmasını istemiyor. İran Petrol Bakanı Zanganeh, Tahran'ın petrolde piyasa payından vazgeçmeyeceğini açıkladı. Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Abbasov da üretimde dondurma işlemi yapmayacaklarını açıkladı. Anlaşmaya dahil olmayan İran'a ise özel koşulların sunulabileceği belirtiliyor. Rus Rosneft de üretici ülkelerin kararının olumlu olduğunu ifade etti.

Benzine zam geldi!

Rusya ve OPEC ülkeleri arasında yapılan petrol üretimini ocak seviyesinde dondurma anlaşması etkisini gösterdi. Görüşme haberinin duyulmasının ardından petrol fiyatları yükseldi.

Fiyatların yükselmesinden sonra akaryakıt dağıtım şirketleri, benzinin litre fiyatına 8 kuruşluk zam yaptı.

Bugünden itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatı ortalama İstanbul'da 4,03 liradan 4,11 liraya, Ankara'da 4,07 liradan 4,15 liraya, İzmir'de ise 4,05 liradan 4,13 liraya yükseldi. Önceki gün de motorine 7 kuruşluk zam gelmişti.

Sabah