5 Şevval 1439 | 19 Haziran 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Kutsal topraklarda ilk dua heyecanı

Son Güncelleme: 10 EYLÜL 2015 - TSİ 17:15

İslam'ın beş şartından biri olan hac farizasını yerine getirmek için dünyanın dört bir yanından Müslümanlar akın akın kutsal topraklara geliyor. Milyonlarca Müslüman, hac farizasını ifa etmek üzere kutsal topraklara ulaştı. Hac ibadetinin yapılmasına sayılı günler kala Mekke'deki kalabalık gün geçtikçe artıyor. Özellikle Mescid-i Haram'daki yoğunluk dikkati çekiyor.

Türkiye'den 21 Ağustos'ta kutsal yolculuğa başlayan hacı adaylarının kutsal topraklara gelişleri de devam ediyor.

İlk dua heyecanı

Kafileler halinde İslam'ın doğduğu topraklara ulaşmanın mutluluğunu yaşayan hacı adayları, kalacakları otellere yerleştikten sonra Kabe'yi ziyaret ediyor.

İhramlarıyla büyük bir coşku içerisinde telbiyeler getiren ve Harem-i Şerif'e koşan hacı adaylarının en çok dikkat ettikleri hususlardan biri de Kabe'yi gördüklerinde yapacakları "ilk dua". Müslümanlar arasında Kabe'yi ilk görüldüğü anda yapılan duanın kabul olduğuna inanılıyor.

Günde beş kez, milyarlarca Müslüman'ın yöneldiği Kabe'ye kavuşmanın coşkusunu yaşayan hacı adayları gözyaşları içerisinde dua ediyor.

Kabe'yi görmenin mutluluğunu yaşayan ve dualarını tamamlayan hacı adayları, umre ibadeti için yaptıkları niyetin ardından Hacer el Esved'i selamlayarak tavafa başlıyor.

Kana kana zemzem içiyorlar

Kabe'yi dualar eşliğinde tavaf ettikten sonra iki rekat tavaf namazı kılan hacı adayları, Mescid-i Haram ve sa'y alanındaki zemzem suyundan da kana kana içiyor.

Allah'ın, Hazreti İbrahim'in eşi Hazreti Hacer ve oğlu Hazreti İsmail'e ihsan ettiği zemzem halen Kabe'nin 20 metre kadar doğusundaki Makam-ı İbrahim'e yakın bir yerde bulunan tavaf alanının altındaki kuyudan çıkıyor.

Safa ve Merve'de yoğunluk

Tavafını bitiren hacı adayları, Mescid-i Haram'ın doğusunda yaklaşık 350 metre mesafede bulunan iki tepe arasında sa'y yapıyor. Kuran-ı Kerim'de ifade edildiği üzere "Allah'ın sembolleri olan" bu iki tepede yapılan sa'y koşmak ve hızlı yürümek anlamına geliyor.

Tıraş olup ihramdan çıkıyorlar

Sa'yın tamamlanmasından sonra hacı adayları, tıraş olarak ihramdan çıkıyor. Hacı adayları, "hac günleri"ne kadar ibadetlerini günlük kıyafetleriyle yapabiliyor. Sa'ydan sonra tıraş olmak, kendi varlığının bir parçasını sembolik olarak kurban etmek anlamına geliyor.

Kutsal mekanları ziyaret

Umre ibadetini bitiren ve ihramdan çıkan hacı adayları, arifeden bir gün önceki terviye gününe kadar arta kalan zamanlarını ibadet ederek, Kur'an-ı Kerim okuyarak, tavaf yaparak ve Mekke'deki kutsal mekanları ziyaret ederek geçiriyor.

Hacı adayları, Mekke'de aralarında Cebel-i Rahme ve Hira Mağarası'nın bulunduğu Nur Dağı ile diğer kutsal mekanları ziyaret ediyor.

AA