16 Rebi'ül-evvel 1441 | 13 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Fındığı sıcak vurdu

Son Güncelleme: 24 HAZİRAN 2013 - TSİ 11:10

Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Musa Keskin, aşırı sıcakların fındık bahçelerinde tepe yanıklarına yol açmaya başladığını söyledi. Keskin, yaptığı açıklamada, Giresun’da son yılların en sıcak Haziran aylarından birinin yaşandığını belirtti.
Giresun ve yöresindeki bahçelerde fındık bitkisinin kök derinliklerinin 15-20 santimetre dolayında olduğunu, fındık bitkinin su ihtiyacı tamamen yüzey sularından karşıladığını ifade eden Keskin,”Yağış olmaması nedeniyle fındık bitkisi yüzey sularından beslenmemekte, tepeden vuran güneşin da etkisiyle bahçeler haşlanıp kavrulmaya başladı. Yaptığımız gözlemlerde hemen hemen tüm bahçelerde tepe yanıkları mevcut. Bazı fındık bahçelerinde ise çok ciddi derecede tepe yanıkları var. Bir süre daha yağış düşmezse yanıklar nedeniyle fındık ürününde dökülmeler başlayacak. Bu durum da yeni mahsül fındık rekoltesinde hasara yol açacak” dedi.
Keskin, fındık üreticilerine tepe yanıkları etkilerinin azaltılması adına mutlaka sulamaları gerektiğini söyleyerek, “Yağış olmadığı için bitkinin aşırı sıcaktan etkilenmemesi için mutlaka bahçeler sulanmalıdır. Bahçeler sürekli olarak nemli tutulmalı. Üreticilerimiz bunu sağlayabilirlerse bahçelerindeki yanıkların olumsuz etkilerini en aza indirebilirler” diye konuştu.

Milli Gazete