17 Şaban 1440 | 22 Nisan 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Midilli'deki sığınmacıların yüzde 40'ı çocuk

Son Güncelleme: 28 ARALIK 2017 - TSİ 11:39

Yunanistan'ın Midilli adasındaki Moria kampında kalan sığınmacıların yaklaşık yüzde 40'ını çocukların oluşturduğu bildirildi. Kampta iki binden fazla çocuk bulunduğu, bunların 432'sinin ise yanında ebeveyni olmadığını kaydedildi.

Yetkililer, "Kamptaki poliklinikteki hastaların yüzde 52'si beş yaşın altında" açıklaması yaptı. Ayrıca kampta birçok hamile kadının da bulunduğu belirtildi. Yetkililer, ağır psikolojik rahatsızlığı olan yaklaşık 500 kadar hastanın ise tedavi için bekleme listesinde bulunduğu belirtti. Geçen eylül ayında Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi (CPT) sığınmacıların yaşam koşulları konusunda Yunanistan’a yönelik eleştiri dozu yüksek bir rapor hazırlamış, raporda anne-babası olmayan sığınmacı çocukların durumuna özellikle dikkat çekmişti.

AB ve Türkiye arasında imzalanan mülteci anlaşmasının geçen yıl yürürlüğe girmesinin ardından Yunanistan'a gelen sığınmacı sayısında düşüş kaydedildi. Anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ardından sığınmacılar Yunan adalarındaki kamplarda toplanmaya başlandı. Sığınmacılar sığınma başvurularını da yine burada yapıyor.

DW