6 Cemaziyelevvel 1439 | 23 Ocak 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

2 milyar kişi kirli su içiyor

Son Güncelleme: 14 NİSAN 2017 - TSİ 17:57

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünyada yaklaşık 2 milyar kişi kanalizasyon suyu karışmış içme suyu kullanıyor. Bu durum insanları kolera, dizanteri, tifo ve polio kapma riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün BM-Su 2017 Hıfzıssıhha ve İçme Suyu Küresel Analiz ve Değerlendirme raporunda, 2015 yılında BM’de kabul edilen sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamındaki su ve hıfzıssıhha hedeflerine ulaşmak için yeterince çaba harcanmadığı belirtildi.

Her yıl ishal nedeniyle 500 bin kişinin ölüyor

DSÖ Halk Sağlığı Bölüm Başkanı Maria Neira, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün, yaklaşık 2 milyar kişi kanalizasyon suyu karışmış içme suyu kullanıyor, bu durum insanları kolera, dizanteri, tifo ve polio kapma riskiyle karşı karşıya bırakıyor” ifadelerine yer verdi. Kanalizasyon suyu karışmış içme sularının her yıl ishal nedeniyle 500 bin kişinin ölümüne yol açtığına değinen Neira, kirli suyun kullanımının, bağırsak kurdu, şistozomiyaz ve trahom gibi göz ardı edilen tropik hastalıkların da başlıca sebebi olduğunu belirtti. Ülkelerin son 3 yılda, su, hıfzıssıhha ve hijyen (WASH) bütçelerini yüzde 4,9 artırdığına dikkat çekilen raporda, buna rağmen ülkelerin yüzde 80’inin WASH hizmetleri için ulusal olarak belirledikleri hedefin altında oldukları kaydedildi.

En çok su sıkıntısı Hindistan ve Çin’de yaşanıyor

Çin ve Hindistan’dan olmak üzere dünya genelinde yaklaşık 4 milyar kişinin, yılda en az bir ay içme suyu sıkıntısı çektiği ortaya konmuştu. Sıcağın olumsuz etkilerinden korunmak için halkın nehirlere akın ettiği Hindistan’da aşırı sıcakların asfaltı erittiği ve bunun yer altı suları başta olmak üzere tarım ürünlerine zarar verdiği biliniyor.

Milli Gazete