20 Safer 1441 | 19 Ekim 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Bir Alman eyaleti daha başörtü yasağını kaldırdı

Son Güncelleme: 1 EYLÜL 2015 - TSİ 09:36

Aşağı saksonya eyaleti de Federal Anayasa Mahkemesinin kararına uyarak, okullarda Müslüman bayan öğretmenlerin başörtüsü takmalarına izin verdi

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi bu yıl Mart ayında, Müslüman bayan öğretmenlerin genel bir kararla başörtülerinin yasaklanmasının anayasaya aykırı olduğu kararına varmıştı. Almanya genelinde olumlu ve olumsuz tepkilere neden olan kararı son olarak okul yöneticileri eleştirmişler, okullardaki tarafsızlığın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtmişlerdi.

Aşağı Saksonya Eyaleti, Federal Anayasa Mahkemesinin kararına uyarak, bu yıl okulların başlamasından itibaren Müslüman bayan öğretmenlere uygulanan yasağın kaldırıldığını açıkladı. 3 Eylül'den itibaren Aşağı Saksonya Eyaletindeki okullarda artık Müslüman öğretmenler başörtüleriyle çalışabilecekler. Eyalet Eğitim Bakanlığının önümüzdeki hafta tüm okulları bilgilendireceği bildirildi.

Federal Anayasa Mahkemesi aldığı kararda, soyut bir suçlamayla genelleme yapılarak Müslüman öğretmenlerin başörtüsünün tehlikeli olduğunun öne sürülmesinin ve bu yüzden başörtünün yasaklanmasının anayasadaki din özgürlüğüne müdahele olduğunu ifade etmişti. Başörtü yasağının ancak tarafsızlık için somut bir tehlike ya da rahatsızlık sözkonusu olursa uygulanabileceği kaydedilmişti.

Aşağı Saksonya Eğitim Bakanlığının verdiği bilgiye göre, bu eyalette İslam dersi veren 17 öğretmenden yalnızca biri başörtüsü takıyordu. İslam derslerinde başörtü takmasına izin veriliyordu.

Dünya Bülteni