17 Zilhicce 1440 | 18 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Halka açık okul'a start

Son Güncelleme: 15 ARALIK 2011 - TSİ 10:54

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 'Okullar Hayat Olsun' projesi başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su işleri Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler birliği arasında imzalanan protokolle, okulların bahçeleri yeşillendirilip oyun sahası yapılacak. 
İnternet bağlantılı bilgisayar sınıfları ile kütüphaneler vatandaşa açılırken, belediyeler spor merkezlerinde mahalleliye egzersiz dersleri verebilecek. 
Konuyu değerlendiren Milli Eğitim Bakan Ömer Dinçer, "Eski evlerin girişinde 'Hayat' diye adlandırılan bir alan olduğunu hatırlatarak, "Evlerin tüm odaları hayat'a bakar. Ve tüm ev halkı hayatta bir araya gelirdi. İşte biz de okullarımızı mahallenin hayatı yapmak istiyoruz" dedi. 
Dinçer şunları söyledi: "İstiyoruz ki, okullarımız bundan sonra sadece derslikten ibaret olmasın. Mahalle halkı tüm sosyal faaliyetleri için okulları kullansın. Okul bahçeleri, betonla kaplanmasın. Yeşillendirilsin, oyun bahçeleri olsun, spor tesisi olsun, ağaçlar, çiçekler olsun. Çocuklar için cazibe merkezi olsun." 
Ağaçlandırmada gerekli fidanların Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın temin edeceğini, 3 yıl da bakım hizmeti vereceğini belirten Dinçer, insan kaynağını ise belediyelerin sağlayacağını kaydetti. Proje 5 yılda tamamlanacak. 
SABAH