4 Rebi'ül-ahir 1440 | 12 Aralık 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Kemer, hız ve takoğraf denetlemesi artacak

Son Güncelleme: 1 EKİM 2013 - TSİ 12:57

Polis, hız denetimlerini, emniyet kemeri uygulaması ve takograf kontrolünü arttıracak. AA muhabirinin derlediği bilgilere göre polis, kazaların ve ölümlerin önüne geçmek amacıyla denetimlerini sıklaştıracak. Özellikle şehirlerarası yollarda hız denetimlerini arttıracak polis ekipleri, radar uygulamalarını da sıklaştıracak. Hız denetimleri kesintiye uğramadan 24 saat esasına göre yapılacak.

Polis, bu doğrultuda duble yollarda 5-10 kilometre arayla karşılıklı radar uygulaması yapacak. Gece yapılan denetimler, aydınlık alan bulunmaması halinde araçların gidiş istikametine doğru seyir halinde de gerçekleştirilebilecek. İlgili emniyet müdürleri, bulundukları illerde Trafik Elektronik Denetleme Sistemi’nin (TEDES) kurulması için çalışmalar gerçekleştirecek. Polis, önümüzdeki dönemde ve 2014’te emniyet kemeri uygulamasına da ağırlık verecek. Emniyet kemeri uygulamalarında cezai yaptırım olacak. Emniyet Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre, Mayıs ayında şehir içinde emniyet kemeri takma oranı yüzde 46, şehir dışında ise yüzde 78 olarak belirlendi.

Ticari araçların kontrollerinin gerçekleştirildiği yol kenarındaki denetim istasyonlarında polisin kontrolü de artacak. Polis, araçlarda bulunan takografların incelenmesine önem verecek. Gerekli görülmesi durumunda takograf okuyabilecek personelin arttırılması için eğitimler verilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanı Hamza Altıntaş da Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlerinden de emniyet kemeri, hız ve takograf kontrollerinin arttırılmasını istedi.

Millî Gazete