5 Recep 1441 | 29 Şubat 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminde bu hafta...16.05.2017

Son Güncelleme: 16 MAYIS 2017 - TSİ 09:39

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan Kralı Selman, 20-21 Mayıs tarihlerinde Başkent Riyad’da yapılacak Arap-İslam-Amerikan Zirvesine katılmaları için, bazı İslam ve Arap Ülkeleri Liderlerine davetiye gönderdi. Zirve bir bakıma ABD’nin yeni Başkanı ile, diğerlerini bir araya getirme amacı taşıyor. Her ne kadar ziyaret sadece Suudi Arabistan’a yapılıyor görünse de, Trump, Riyad’da Körfez İşbirliği Konseyinin 6 ülkesinin liderleriyle de ayrı bir toplantıda biraraya gelecek. Bunlara ilave olarak, Suud tarafı, bu ziyareti kendi açısından daha büyük bir kazanıma çevirmek için, Türkiye, Pakistan, Irak, Ürdün, Tunus, Nijer, Yemen, Cezayir, Fas gibi ülkelerin liderlerini de Zirveye davet etti.  

Suudi Arabistan Hükümeti, özelleştirmeden 200 milyar dolarlık bir gelir elde etmeyi bekliyor. Üst düzey ekonomi yöneticilerine göre, Petrol şirketi Aramco’nun halka arzı bu toplam rakamın dışında.  Bu arada Suudi Maliye Bakanı, bütçe açığının 2017 yılının ilk çeyreğinde, %71 oranında azaldığını ifade etti. 

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Vekili ve Abu Dhabi Veliaht Prensi Muhammed bin Nahyan, Salı günü ABD Başkanı ile biraraya gelecek. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ‘ziyaretin Ortadoğudaki önemli bir müttefik ile işbirliğini derinleştirme fırsatı” olarak görüldüğü bildirildi. İki ülkenin dostluk ve işbirliği bir tarafa, Trump’ın sahibi olduğu şirketlerin BAE’de önemli ticari ortaklıkları bulunuyor. Aileden bir çok isim de farklı vesilelerle BAE’ye seyahat ediyor. 

Birleşik Arap Emirlikleri Hükümeti, normalden fazla kimyasal zehir ihtiva ettiği gerekçesiyle, yaş sebze ve meyve ithalatını durdurduğu ülkelerin sayısını artırırken, Tarım Bakanlığı Yytkilileri bu yasağın kalkmasının şimdilik gündemde olmadığını vurguluyorlar. BAE halen, Mısır, Umman, Lübnan, Ürdün ve Yemen’den yaş sebze ve meyve ithalatına izin vermiyor.

Dubai’nin ve Körfezin en büyük limanlarından biri olan Jebel Ali Limanı’nda, bir konteynirin limanın vinçlerine çarptığı kazada 10 kişi yaralandı. Olayla ilgili soruşturma devam ederken, kaza limandaki rutin faaliyetleri olumsuz etkiledi.

Kuveyt

Kuveyt Başkenti geçen hafta Mısır Devlet Başkanı’nı ağırladı. Birleşik Arap Emirlikleri ile başlayan Körfez turunda, Suudi Arabistan ve Kuveyt’i de ziyaret eden Mısır Devlet Başkanı, hem ekonomik hem de siyasi konularda daha sağlam destek arayışları içinde.

Kuveyt’in FIFA üyeliğinin askıya alınmasının iptal edilmesi için yapılan oylamada, FIFA üyelerinin büyük bir çoğunluğu red oyu kullanarak, Kuveyt’in Federasyona geri dönüşünü engelledi. Toplantının yapıldığı ülke olan Bahreyn’in yürüttüğü yoğun kulis faaliyetleri de Kuveyt için yeterli olamadı.

Umman

Doğal kaynak suyu açısından pek zengin sayılmayan Umman’da Milattan Önce 2500 yıllarına kadar dayanan, arkla sulama geleneği kayboluyor. Yüksek dağlardaki kaynak sularının, aşağıya doğru akışı, arklar vasıtasıyla, muz, hurma, mango ve limon ağaçlarının bulunduğu teraslama usulüyle düzenlenmiş bahçeleri dolaşarak yönlendiriliyor, böylelikle su en az israf ile zemin seviyesine ulaşıyordu. Bugün arkların %30’u kurumuş durumda, bahçeler artık yeni kuşakların ilgisizliği nedeniyle, doğal ve güzel yeşilliğini kaybediyor. Halk arasında falaj diye bilinen bu kadim sulama arklarından en eski ve önemli 5 tanesi UNESCO tarafından 2006 yılında Dünya Kültür Mirası olarak ilan edilmişti.

Son açıklanan yabancı işgücü istatistiklerine göre, Umman’da bulunan yabancı çalışanlardan en kalabalık grup, Bangladeşliler. Toplam sayıları 700.000’i bulan Bangladeşlileri çok az bir farkla Hindistanlılar izliyor. Sırasıyla Pakistan, Endonezya, Filipinler, Nepal ve Sri Lanka da Asya kıtasının Umman’daki temsilcileri. Afrika’dan ise Etiyopyalılar ve Mısırlılar başı çekiyor.

AKRA İçin derleyen: Sedat Yüksel