6 Şevval 1439 | 20 Haziran 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Elektrik yatırımları petrolü geçti

Son Güncelleme: 12 TEMMUZ 2017 - TSİ 12:06

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) “2017 Dünya Enerji Yatırımı” raporuna göre, küresel enerji yatırımları geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 12 düşüşle yaklaşık 1.7 trilyon dolara geriledi.

Geçen yıl elektrik sektörüne 717 milyar dolarlık yatırım yapılırken; elektrik sektöründeki bu yatırım, fosil yakıtlara ayrılan kaynağı geçerek geçen yıl ilk defa enerjide en çok yatırımın yapıldığı alan oldu.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, “Geçtiğimiz yıl enerji sektörüne yaklaşık 1.7 trilyon dolar harcanmış. Elektrik sektöründeki yatırımlar neredeyse aynı kalmış ama petrol, doğalgaz ve kömür yatırımlarında önemli bir düşüş olmuş. Neredeyse iki yılda küresel petrol ve gaz yatırımlarında yüzde 50’ye yakın azalma olmuş” dedi.

Geçtiğimiz yıl dünya genelinde elektrik üretimi için 440 milyar dolar harcanırken, gerçekleştirilen kaynak aktarımının yüzde 67.5’i yenilenebilir enerjiye yapıldı.

Yenilenebilir enerji yatırımları 297 milyar doları buldu. Petrol ve doğalgaz kaynaklarının yer altından çıkarılması için yapılan yatırımın geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 26 düşmesi, küresel enerji yatırımlarını da aşağı çekti. Böylece, petrol ve doğalgaz sektörü yatırıma ilişkin liderliğini ilk kez elektrik sektörüne kaptırdı.

Petrol fiyatlarında yükseliş beklenmiyor

Fatih Birol, petrol fiyatlarının düşük seviyede seyretmesinin Türkiye gibi cari açığı petrole bağlı ülkeler için olumlu bir durum oluşturduğunu belirterek, "Önümüzdeki 6 ay ile 1 yılda fiyatlarda çok ciddi bir yükselme tahmin etmiyorum, hali hazırda piyasada arz fazlası petrol bulunuyor ve hatta bu petrolü stoklayacak yer yok" dedi.

Hürriyet, Sabah