21 Safer 1441 | 20 Ekim 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Süt Türkiye’de 4. içecek

Son Güncelleme: 21 MAYIS 2012 - TSİ 10:16

Sağlık Bakanlığı’nın bireylerin günlük tüketmesi gereken süt miktarını çocuklar, ergenler, gebe emzikli ile menopoz sonrası kadınlarda 3-4, yetişkinlerde 2 su bardağı olarak öneriyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar:

Ne yazık ki ülkemizde süt tüketim alışkanlığı yaygın değil. Bu doğrultuda yapılan araştırmalar Türk halkında süt tüketiminin su, çay ve gazlı içeceklerden sonra dördüncü sırayı aldığını gösteriyor. Süt tüketimimizin gelişmiş ülkelerle kıyaslanamayacak derecede düşük olduğu görülüyor. Kişi başına Avrupa Birliği’nde 10.7, ABD’de 11.8 kat daha fazla süt içildi” değerlendirmesinde bulundu.

Şemsi Bayraktar sütün faydalarını anlatmak, süt içme alışkanlığının kazandırılmasını ve süt tüketiminin artırılmasını sağlamak amacıyla, Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun 1956 yılında aldığı karar gereğince, her yıl 21 Mayıs gününün, federasyona üye ülkelerin yanı sıra Türkiye’de de “Dünya Süt Günü” kutlandığını hatırlattı.

Süt sektöründe aydınlık bir gelecek için fiyat, kalite, tüketim gibi sorunların çözümüne ve en önemlisi de piyasada istikrarı sağlayacak politikalara ihtiyaç olduğunu kaydeden Bayraktar, sütün, sadece bebeklikte değil, insan yaşamının her evresinde tüketilmesi gereken bir besin olduğunu ifade etti.

Milliyet