4 Şaban 1439 | 20 Nisan 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Ekrandan okuma mesafesi kaç cm olmalı?

Son Güncelleme: 18 NİSAN 2017 - TSİ 15:24

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Birinci, "Cep telefonu veya bilgisayarda ekrana bakarak okuma mesafesi 30-40 santimetre olmalıdır. Daha yakından bakıldığında şikayetlerde artış olacaktır. Çünkü okuma sırasında dikkat ve göz kırpma refleksi azalır, gözde kuruma oluşur." dedi.

Birinci, cep telefonu, tablet, bilgisayar ve televizyon gibi teknolojik cihazların yoğun kullanımının çeşitli rahatsızlıklara neden olduğuna işaret etti. Bu tür cihazlara son yıllarda toplumda bağımlılık görüldüğünü dile getiren Birinci, uzun süreli ekrana bakanlarda alerjik ve miyop benzeri göz şikayetlerinin arttığını söyledi.

Özellikle büyüme çağındaki çocuk ve gençlerin bu cihazları kullanımının kısıtlanması gerektiğini vurgulayan Birinci, şu değerlendirmede bulundu:

"Özellikle çocuklarda hafta içi ve hafta sonu diye ayırıp cihazların kullanımını belirli saatlerde kısıtlayabilirsek çok daha iyi olacaktır. Aksi takdirde gözde duyarlılık reaksiyonları çoğalarak alerjik şikayetler artabilir. Cep telefonu veya bilgisayarda ekrana bakarak okuma mesafesi 30-40 santimetre olmalıdır. Daha yakından bakıldığında şikayetlerde artış olacaktır. Çünkü okuma sırasında dikkat ve göz kırpma refleksi azalır, gözde kuruma oluşur. Bu da bir handikap oluşturur. Gözyaşının azaldığı durumlar, ileri yaşlar için daha büyük sorunlara neden olabilir."

TRT Haber