9 Şaban 1441 | 2 Nisan 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

ANKA yüzde 100 yerli oluyor

Son Güncelleme: 28 ARALIK 2012 - TSİ 11:10

Almanya’dan alınan motoru dışında tamamıyla Türk yapımı olan İnsansız Hava Aracı ANKA için TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEİ) motor çalışmalarına başladı. 
Havacılık ve askeri standartlara uygun olarak geliştirilecek motorun kalifikasyonu ve sertifikasyonu, testler dahil 48 ayda tamamlanacak. Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından İnsansız Hava Aracı ANKA, yüzde 100 yerli üretim olacak.
Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TEİ arasında, ANKA insansız hava aracına özgün yerli motor geliştirmek için protokol imzalandı. Türkiye’nin 2023 vizyonunda belirlediği inovasyon ve teknolojik gelişmelere odaklı hedefe katıkıda bulunacak projenin imza törenine; Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ve TEİ Genel Müdürü Akın Duman’ın yanı sıra birçok davetli katıldı.

TEİ Genel Müdürü Akın Duman, 27 yıl önce kurulan TEİ’nin dünya çapında çalışmalar yürüttüğünü ve 200 milyon dolar ciroya ulaştığını belirtti. Duman, “Başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere NATO, Bahreyn gibi ülkelerde çalışmalar yürütüyoruz. Son 3 yılda devlet desteği olmadan TÜBİTAK desteklerini de çıkardığımızda, şirket olarak Ar-Ge’ye her yıl 10 milyon dolar ayırıyoruz.” diye konuştu.